Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић током данашњег обиласка железничке станице у Новом Саду најавио је да се у наредном периоду очекује реконструкција неколико железничких пруга.
-Инфраструктура железнице у овом тренутку завршила је пројекат реконструкције пруге од Панчева до Суботице, то је банатска пруга која је паралелна са брзом пругом. Надам се да ћемо са том реконструкцијом кренути крајем ове или почетком следеће године, а њена дужина износи око 200 километара. Та пруга биће пројектована за брзину од 120 км/х. Поред тога, крећемо у реконтрукцију пруге дуге 53 километара, од Врбаса до Сомбора и између Сомбора до Суботице. То нам је врло важно јер ће онда Сомбор бити прикључен брзој прузи. То показује колико је реконструкција старих пруга важна како бисмо направили од њих нове и брзе пруге. Ми смо са Светском банком направили договор при чему бирамо пројектанта за пругу Београд-Вршац-румунска граница. Након тога, радићемо и део пруге од Сомбора па преко Сајлова и Новог Сада – тиме ће готово све пруге у Војводини бити реконструисане- рекао је Весић.
Он је такође истакао да ће Србија током наредних година скоро све важније железничке правце потпуно реконструисати.
На питање новинара да ли ће цене железничких карата остати непромењене, Весић је истакао да су оне значајно јефтиније од аутобуских карата.
Када смо кренули у пројекат брзе пруге, знали смо да ова цена није економска. Наша жеља је била да омогућимо људима да путују што више брзим возом и да се на исто навикну. То може да се посматра као мера економске политике јер сви они који путују возом не користе аутомобиле – рекао је министар.
Изградња пруге Земун Поље – Сурчин
Новина која се дуго чекала, а о којој се дуго причало јесте и то да овог месеца почиње изградња пруге од Земун Поља до Сурчина која ће саобраћати по брзини од 120 км/х. То значи да ће људи моћи да стигну возом до аеродрома у Сурчину. Тако ће грађани Новог Сада моћи да стигну возом на аеродром, тако што у Земун Пољу паркирају аутомобил и стигну возом на терминал.
– Све ово радимо у циљу учења људи да поново користе и да се возе возом, с обзиром на то да се та пракса изгубила
Преузмите андроид апликацију.