Почетна > Србија
Србија

Селаковић се састао са замеником Великог Имама Египта

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић посетио је данас Универзитет Ал Азхар у Каиру, који је основан пре више од хиљаду година, а други је најстарији универзитет у исламском свету и том приликом је разговарао и са замеником Великог Имама Египта и тог Универзитета Мохамедом Ал Дувајнијем.
Фото: PrtSc/YouTube/Алексей – путешествия и грибы

Универзитет Ал Азхар има 40.000 студената из 58 земаља, а ту се школовао и садашњи амбасадор Србије у Саудијској Арабији, а бивши београдски муфтија, Мухамед Јусуфспахић.

Током разговора са замеником Великог Имама, Селаковић је упутио позив Великом Имаму и његовом заменику да посете Србију уз напомену да би их дочекали и председник Србије Александар Вучић, министри у Влади, али и сви представници верских заједница у нашој земљи.

„У току разговора са замеником Великог Имама показано је велико поштовање према нашој држави и одано је велико признање за поштовање државе Србије према различитим конфесијама, према припадницима различитих религија који живе у нашој земљи“, казао је Селаковић.

Додао је да је заменик Великог Имама, у име Универзитета, понудио давање стипендија младим имамима из Србије да долазе у Каиро да се образују и унапређују своје знање како на основним, тако и на постдипломским студијама.

Шеф српске дипломатије обишао је и Обсерваториј у оквиру Универзитета Ал Азхар, који Велики Имам описује као „Ал Азхрино око света“, а у којем се боре против екстремизма онлајн проучавајући радикална размишљања и идеологије екстремистичких и терористичких група на 12 језика и промовишући праве вредности ислама едукујући младе муслимане правим основама Ислама.

Осим тога, Обсерваториј се бави и поштовањем права муслимана у свету, помажући да се отклоне исламофобија и сиромаштво у свету.

„Посета Обсерваторију је од великог значаја и овде смо могли да видимо како ова образовна институција даје озбиљан допринос борби против екстремизма, тероризма и различитих врсти екстремизама и радикализама у оквиру тумачења Курана, односно Ислама као религије“, навео је Селаковић.

Додао је да је допринос који та институција даје очувању мира и стабилности на Блиском истоку и у читавом исламском свету од велике важности.

Шеф српске дипломатије је истакао да је управо од Великог Имама у Египту потекло да се хришћани, Копти, више не називају мањином у Египту, већ равноправним грађанима, браћом, суграђанима, пријатељима.

„Одавде је потекао и један талас освежавања односа у самом египатском друштву. Може се рећи да Ал Азхра прати оно што јесте политика председника Ал Сисија, а то је прво јачање унутрашње кохезије самог Египта, а онда и јачање саме улоге Египта у читавом арапском, исламском свету, али и у свету уопште“, казао је Селаковић.

 

Преузмите андроид апликацију.