Ових дана делегација Архива Војводине, у којој су били директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић, помоћник директора Архива Војводине Кристијан Обшуст и оператер у процесу дигитализације и фотограф Владимир Мучибабић, обавили су неколико састанака са високим представницима културног и политичког живота Републике Словачке, као и са представницима цивилног сектора који делују у Републици Словачкој.
У петак 18.2.2022. године на позив представника Министарства одбране у Братислави је одржан састанак на којем су присуствовали министар одбране Републике Словачке Јарослав Нађ, директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић и помоћник директора Кристијан Обшуст.
Министру одбране презентована је пројектна и основна делатност Архива Војводина са фокусом на реализоване пројектне активности у протекле три године које су се односиле на презентацију архивске грађе која је везана за различите аспекте живота и културе припадника Словачке националне мањине који живе на простору Републике Србије. Кузмановић је министра Нађа упознао са архивским документима о страдању Словака у Другом светском рату на подручју Бачке и о подизању споменика словачком песнику Адолфу Сватоплуку Освалду, који је погинуо као добровољац у срској војсци 1876. Године код Сремске Раче. Приликом посете министру су уједно поклоњене књиге које су изашле у склопу издавачке делатности Архива.
Током срдачног разговора директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић се захвалио министру Нађу на принципијелном ставу Републике Словачке по питању непризнавања самопроглашене тзв. државе Косово.
Министар Јарослав Нађ је нагласио да Влада, Парламент и он лично имају апсолутно непромењив став по том питању и да непризнавање Косова представља перманентан став спољне политике Републике Словачке независно од састава Владе. Тај став се заснива на поштовању основних начела међународног права, односно произилази из принципа дефинисања граница у Европи након Другог светског рата. Министар Нађ је рекао да ни један од 150 чланова “Словенске народне раде“ )Народне скупштине Републике Словачке) не подржава независност Косова.
О чврстом ставу Словачке по питању непризнавања самопроглашеног Косова, најбоље сведочи чињеница, како је то министар Нађ акцентовао, да је то једино питање у коме су Парламент и сви политички актери једногласни, док је народ Словачке у потпуности на истим позицијама као Република Србија.
Представници Архива су у суботу 19.2. боравили у месту Ухровец, родном месту Људевита Штура – словачког Вука Караџића, где су са “Удружењем словачких великана“ договорили сарадњу и одржавање архивистичких изложби у галеријском простору овог удружења. Овом приликом у родној кући Људовита Штура и Александра Дубчека у Ухровцу, директору Архива Војводине др Небојши Кузмановићу уручена је „Златна медаља Александра Дубчека“ од стране председника “Удружења словачких великана“ др Јозефа Шкултетија.
Током ове посете Словачкој директор Кузмановић је са сарадницима посетио српске меморијале из Првог Светског рата и одао пошту на гробљу у Братислави у месту Петржалка-Копчани где је сахрањен 51 војник из Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца, потом Маузолеј СХС у Тренчину. Овде почивају посмртни остатци 172 човека са подручја Краљевства СХС. Затим у месту Тренчин, где је сахрањено Срба. У Тренчину је делегација обишла и Српску православну цркву. И на крају посете српска делегација посетила је гребљеу Великом Међеру, где је сахрањено преко 6.000 Срба са простора Црне Горе и централне Србије
Састанак са председником Удружења Срба у Словачкој Станетом Рибичем, одржан је 20.2. у Трнави. У склупу конструктивног разговора конкретизовани су програми за 2022. годину који се односе на продубљивање културне сарадње и промовисања српске културе у Републици Словачкој.
Током ове посете, а на позив саветнице премијера Словачке Ивете Галабове, одржана је промоција основне и пројектне делатности Архива Војводине у свечаној сали Владе Републике Словачке.
У склопу презентације делатности Архива, уједно је одржан и радни састанак на којем су поред делегације Архива Војводине присуствовали и прва саветница председника Владе Ивета Галабова, генерални председник Матице Словачке Мариан Гешпер, директор “Института сећања народа“ из Братиславе Мариан Гешпер, као и неолико народних посланика парламента Републике Словачке. На састанку су размотрене и прецизиране могућности будуће сарадње између Архива Војводине и институциија културе у Републици Словачкој.
Истог дана у Братислави је одржан састанак са генералним директором Канцеларије за Словаке у дијаспори мр Миланом Јаном Пилипом. На крају ове посете делегација Архива Војводине имала је радни састанак са директором “Музеја јеврејске културеш у Братислави др Михалом Ванеком.
Преузмите андроид апликацију.