Бивши дипломата Зоран Миливојевић оценио је данас да су догађаји у Бањској очекивани и да је Београд дуго упозоравао да тако нешто може да се деси, али да је главна порука после тога да Београд убудуће неће више разговарати о статусном питању Косова, већ само као о КиМ у саставу Србије.
Он је у изјави Танјугу, рекао да има утисак да су се догађајима у Бањској, на КиМ, поклопили интереси приштинске стране и страног фактора који је имао интереса да премијера приштинских привремених институција Аљбина Куртија извуче из, за њега, тешке ситуације.
Миливојевић истиче да о КиМ неће одлучивати САД, јер је КиМ питање државе Србије, а не САД.
„Ради се о делу наше територије. Ми ћемо то признати или не, а пошто ми нећемо Србија више неће разговорати о статусном питању Косова. То нека буде јасно и то је порука. То што је председник Александар Вучић рекао то важи. Такав ће став убудуће бити у преговорима какви год они били. Према томе, и Охридски споразум, ако има дефакто признање, на то треба заборавити“, поручује Миловојевић.
Додаје да ће Србија у наредном периоду реактивирати причу која је релевантна за КиМ, а то је Резолуција 1244, то је Савет безбедности, то су УН.
„Нема говора да ће о томе одлучивати САД или Немачка. Одлучиће време и право у условима, када се Србија тога одрећи неће. Кипар 50 година не контролише север, али им не пада на памет да се тога одрекну“, рекао је Миливојевић.
Како је рекао, то што смо мали не значи да треба да се одрекнемо сами себе, само зато што неко примењује силу против нас.
Истиче да се ту не ради о одрицању од Косова, већ од сопствене државе.
„Србија је пуноправна чланица УН у међународно признатим границама са КиМ у њеном саставу. Од сада ћемо само тако разговарати, ја се бар тако надам. Дошли смо до краја. О чему да разговарамо, ако наше људе неко стреља. Главна порука после свега Србија неће одустати од свог националног интереса и свог народа, али да ни српски народ неће пристати на нову Олују“, закљуцио је бивши дипломата.
Он истиче да се из Београда дуго упозоравало да ескалација која се дешава на КиМ може да донесе несагледиве последице и да се то, нажалост, и десило пуцњавом у Бањској, а да су разлози за то двојаки.
„Приштинска страна је спроводила мере и акције у функције специфичних интереса које су, са једне стране, стварале тензије на терену репресијом и елементима које доводе у питање безбедност становништва на КиМ. Други аспекст приче је да није било реакција страног фактора на терену који је у великој мери задужен за стабилност и безбедност на терену, мислим на, пре свега КФОР, али и Еулекс, као и политичке структуре које имају утицај на Приштину“, наводи Милојевић.
Све је то произвело, истиче, амбијент у коме је неминовно било да буде неке врсте отпора.
„Свакодневним хапшењима, а у одсуству права, механизма заштите, питање стрпљења српског народа је доведено до краја и ово је резултат. Сада имамо ситуацију из које ће бити веома тешко да се изађе. То је обесмислило много тога што је било релавантно као што је дијалог и политички процес и сада је потпуно нова ситуација“, наглашава Миливојевић.
Додаје да ми још немамо комплетну слику шта се дешавало у Бањској, јер смо информисани само из једног центра, са приштинске стране.
„Улазимо у период где је јако важно да се на терену успостави неке врста контроле и да се утврди чињенично стање, да се спечи да дође до нових инцидената, јер сада тамо имамо мртве људе. То више није иста прича и тамо више нема поверења, поготово када је реч о српском народу“, поручује МИлојевић.
Како каже, не верује у истрагу Приштине и сматра да је суштина била да се направи нека врста баланса и да се Србија поново доведе у позицију да је кривац за стање.
Бивши дипломата подсећа да су догађајима у Бањској претходили неуспешни преговори у Бриселу, критике Куртију, који је био у дефанзиву.
Затим је, додаје, био Њујорк, где смо на заседању Генералне скупштине УН имали пуну потврду принципа и позиције коју Србија заступа у одбрани својих интереса око КиМ, верификације политичког става и оба та елемента су подигла позицију Србије за будуће преговоре и политички контекст у коме је требало да се настави дијалог.
„И онда се то у Бањској дешава два дана после тога. Ја имам утисак да ту постоји чудна коинциденција, али да су се у једном тренутку склопили интереси приштинске стране и страног фактора који је имао интереса да ту приштинску страну извуче из позиције која је постојала раније. Суштина је да се спаси Курти, тај концепт који подразуме сарадњу Куртија и страног фактора и да се верификује косовска државност. Односно да се Србија доведе у ситуацију да мора да призна Косово“, каже Миливојевић.
Преузмите андроид апликацију.