Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић рекао је да ће у наредном периоду бити организована јавна расправа у свим већим градовима где је српска дијаспора бројна како би се на основу мишљења, сугестија и предлога дефинисала будућа стратегија за јачање односа Србије и дијаспоре.
„Након Видовданског сабора који смо после 15 година одржали у Скупштини Србије, подвукли смо црту, дефинисали закључке, дефинисали правац деловања за наредни период“, рекао је Милићевић за Танјуг.
Додао је да ће једна од кључних ствари бити израда стратегије као предуслова за формирање новог Закона о дијаспори.
„Подсетићу вас, постојећи закон је усвојен 2009. године, стратегија 2011. године и јединствен је став и наших сународника, удружења и релевантних организација, али и наш у министарству да треба прилагодити и стратегију и закон савременим временима, односно данашњици“, нагласио је Милићевић.
Истакао је да је на Видовданском сабору закључено да се нацрт стратегије формира на основу информација које би пружила удружења, релевантне организација, као и јавне расправе.
„Јавне расправе ће се одржати у свим већим градовима где је српска дијаспора бројна. Биће 10-15 јавних расправа ван Србије, а велики број и у Србији. Да на њима чујемо предлоге, мишљења, сугестије, а онда направимо радну групу која ће на основу тих сугестије дефинисати коначни предлог стратегије“, рекао је Милићевић.
Додао је да је стратегија важна јер представља предуслов за доношење неког новог закона у наредном периоду.
Милићевић је рекао да ће јачање постојећих и стварање нових веза у односу Србије са дијаспором бити у фокусу његовог ресора и у наредном периоду.
„У реализацији тог циља важна су три корака. Први, наставак приближавања Србије дијаспори. Други наставак умрежавања удружења и релевантних организација које окупљају Србе ван Србије. И трећи, да у Србији говоримо о потенцијалима дијаспоре, како би грађани схватили колика је важност и значај дијаспоре“, рекао је Милићевић и истакао да диаспора за Србију представља и финансијски, али и људски капитал.
Додао је да Министарство планира и нове пројекте у области економије – попут бизнис форум ТецхЦоннецт који је одржан у Франкфуртској берзи, а на коме су се немачком тржишту представиле новосадске ИКТ компаније.
„Настављамо са акцијом подршке ваћном пројекту допунске наставе српског језика. Тај пројекат реализује Министарство просвете. Ми смо осетили потребу да помгнемо ту реализацију, да опремимо све наше прваке првим букваром, да више разреде опремимо лектирама и да библиотеке у дијаспори опремамо што већим бројем књига“, истакао је Милићевић.
Vučić: Srbija posvećena miru i stabilnosti i otvorena za konstruktivnu saradnju
Преузмите андроид апликацију.