Вршилац дужности министра просвете Ђорђе Милићевић рекао је данас да је претходних дана успешно реализован један од најважнијих и најкомплекснијих задатака у школској години – завршни испит, који је полагало укупно 64.100 ученика осмог разреда основних школа, односно 99,7 одсто генерације, а да ће листа жеља за упис у средњу школу моћи да се поднесе до 30. јуна до 15.00 часова.
„Претходних дана, односно 21, 22. и 23. јуна Министарство просвете са сарадницима реализовало је један од најважнијих и најкомплекснијих задатака у школској години“, рекао је Милићевић на конференцији за новинаре поводом окончања процеса завршног испита.
Милићевић је истакао да су већ 24. јуна око 11.00 часова објављени прелиминарни резултати завршног испита на порталу Моја средња школа што је, према његовим речима, скоро цео дан раније него што је предвиђено календаром уписа, а спроведено је захваљујући унапређењу информационог система.
„И ове године листа жеља моћи ће да се поднесе путем портала моја Средња школа уз могућност неограничених измена и допуна до петка 30. јуна до 15 часова, а родитељи ће 3. јула од 8.00 часова на порталу имати увид у листу рапоређених ученика по образовним профилима и смеровима“, рекао је Милићевић.
Додао је да је за упис ученика у први разред средње школе за школску 2023/2024. годину, планирано 75.853 места, а највише места по образовним профилима је према речима Милићевића, планирано у гимназијама 24 одсто, електротехници 11 одсто, економији , праву и администрацију, као и машинству и обради метала по 10,4 одсто и на дуалним профилима 3.782 места.
Милићевић је рекао да је завршни испит полагало и 1.137 полазника функционалног основног образовања одраслих или 72 одсто пријављених, а да ученици и полазници који нису били у могућности да из оправданих разлога приступе завршном испиту у јунском року, то ће моћи да ураде од 16. до 18. августа.
„Када сагледавамо успех по предметима, просечан број бодова од укупно 20 на тесту, је 10,73 бодова за српски језик, 11,89 за математику, а на изборном тесту најбоља су постигнућа била из предмета које су ученици најмање бирали: хемија 16,06 и физика 15,57 бодова, затим из географије 14,63, биологије 13,93 и историје 13,59 бодова“, рекао је Милићевић.
Додао је и да су ученици поред тестова на српском језику, полагали и тестове на осам језика националних мањина.
Милићевић је истакао да је дигитализација у образовању један од стратешких циљева Владе Србије и Министарства просвете и да је до пре само три године, овај процес за ученике и родитеље био много стреснији.
„Захваљајући визији, инвентивности и континуираном улагању Владе Србије у развој ИКТ система и дигитализацијом процеса и улагањима у опрему, Влада је омогућила сигурнији и транспарентнији процес полагања завршног испита, као и могућност да родитељи све кораке за завршетак основне и упис у средњу школу обаве електронски на порталу Моја средња школа“, истакао је Милићевић.
Додао је да су у циљу реализације завршног испита, као и процеса дигитализације обезбеђена средства у републичком буџету и да је за период од 2020. до 2023. године уложено 177 милиона динара у софтвере за завршни испит као и за портал Моја средња школа, док је 136 милиона динара уложено за штампаче са лиценцама, скенере, мониторе, бар код читаче и лаптопове.
За потребе скенирања тестова, истиче Милићевић, ове године повећан је број скенинг центара са 15 на 33 који су адекватно опремљени и распоређени равномерно на територији Србије чиме је обезбеђена уштеда времена и трошкова.
Помоћник министра просвете Милан Пашић је представио резултате и процедуре овогодишњег завршног испита основаца и указао на унапређења од ове године која се пре свега односе на унапређење интеграција са есДневником, унапређење интеграција са системом ИЗИС као и унапређење у доступности података о завршном испиту из претходних година.
„Новина у односу на ову годину је да је приликом враћања материјала у скенинг центар избачено је паковање у кутије, већ су директори директно доносили своје кесе и своје тестове у скенинг центар“, рекао је Пашић.
Додао је да је цео процес прегледања тестова у великој мери скраћен, те је према подацима број прегледаних задатака из матерњег језика без усаглашавања 313.137, а из математике 181.539 задатака.
„Нема потребе за забринутост, 11,6 одство је више места у односу на број пријављених ученика тако да ће сви бити уписани“, рекао је Пашић.
Милићевић је захвалио колегама у школама на територији Србије, као и кабинету председнице Владе, Министарству унутрашњих послова, Канцеларији за информационе технологије и Е-управу, Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања, као и Факултету организационих наука и ЈП Пошта Србије, а посебн бившем министру просвете Бранку Ружићу.
APR: U petak ističe rok za dostavljanje dokumenatcije uz finansijske izveštaje
Преузмите андроид апликацију.