Почетна > Свет
Свет

Милер: Да је Трамп председник САД, не би било рата у Украјини

Саветник бившег председника САД Доналда Трампа, Џејсон Милер уверен је да рата у Украјини не би било да је Трамп освојио други мандат и остао шеф америчке државе, а када је реч о проблемима на Балкану, истиче да је Трамп сматрао да не може нико споља да намеће решења и да је потребно саслушати све који у том региону живе.
Фото: WikimediaCommons/Johnny Silvercloud

„Не верујем да би било рата у Украјини да је Трамп председник САД. Имали смо инвазију Русије, коју је спровео Владимир Путин на Украјину током Обамине администрације (анексија Крима) и сада поново, Бајденове администрације. Путин то није учинио за време Трампа“, рекао је у екслузивном интервјуу за Танјуг некадашњи шеф Трампове изборне кампање који у Бечу промовише нову друштвену платформу „ГЕТТР“, коју је основао после гашења Трамповог профила на твитеру.

Милер указује да то не важи само за Украјину, наводећи да је Северна Кореја престала да тестира ракете током Трамповог мандата, док се у исто време од Кине ништа није чуло у вези Тајвана.

„Сада смо близу тога да Кина преузме Тајван, а свет је постао мање стабилан и све опаснији“, сматра Милер.

На питање да ли сукоб у Украјини може да прерасте у светски рат, изражава наду да то тога, ипак, неће доћи, и да ће САД искористити свој утицај да две стране доведу за преговарачки сто и реше проблем мирним путем.

Међутим, истиче да је то комплексни проблем, јер, како каже, постоје стране које не желе да се тај конфликт реши, већ прижељкују хаос.

Зато сматра да фокус Сједињених држава мора бити на томе да спрече увлачење друге нације у рат, како се не би повећала опасност и по друге народе у Европи.

На питање колико је Трамп био успешан у спољној политици и који је био његов приступ у решавању проблема у свету, подсетио је да је Трамп од почетка заузео позицију – „Америка на првом месту“.

„Мислим да многе земље нису разумеле, односно нису добро превеле његов слоган. Ми нисмо рекли – само Америка. Мислили смо да свако треба, најпре, да гледа своју земљу и свој народ. Не треба предати суверенитет некој мултинационалној компанији или ентитету, јер када одустанемо од своје суверености, наши грађани губе слободе“, каже Милер.

Када је реч о Балкану, уз оцену да се ради о региону са дугом историјом конфликата, Милер указује да је Трампов став био да се проблеми не могу решити лако, нити их може решити неко , „ко црта границе или извлачи победника и губитника“ у напору да успостави мир.

„Трамп, који је дошао из света бизниса, и човек је који је склапао договоре, имао је јасан став – да се, у решавању проблема, морају узети у обзир све стране“, рекао је Милер.

Додао је да је Трамп био успешан и у Северној Кореји, као и када је реч о односима са Русијом и Владимиром Путином, али и према Кини, али да су ту политику, каже, „разбили пропали политичари“.

Милер,објашњава да „ГЕТТР“, чије је име је настало као скраћеница за израз „окупити се“ (Гет тогетхер), појашњава да је циљ био да створи платформу која обезбеђује слободу говора, а покренута је на Дан државности САД 4. јула прошле године.

Након годину дана, према његовим речима, „ГЕТТР“ има већ шест милиона корисника широм света, од чега половину у САД.

„Три милиона корисника је у САД, а друга половина је широм света. То је међународна платформа. Бразил нам је друго тржиште по величини, затим следе Велика Британија, Немачка и Француска“, каже он.

Навео је да „ГЕТТР“ намерава да се прошири на Источну Европу и Балкан наредних месеци.

На питање ко стоји иза „ГЕТТР“, будући да је било спекулација да иза те платформе стоји управо Трамп, којем је Твитер трајно суспендовао налог, али и навода о кинеским инвестицијама, Милер је одговорио да су два међународна инвестициона фонда уложила капитал, од којих је један у Великој Британији, а други у САД.

„Нема никаквог скривеног или капитала неке стране државе. То су основали људи који верују у слободу говора, који желе да донесу слободу и демократију у места где их нема“, нагласио је Милер и намењена је људима који верују у слободу говора, противе се забранама, а на тој платформи се не бришу ничији налози, нема алгоритамасве слободне људе широм света, не подржава никакве посебне кандидате и странке, већ верује у слободу.

Упитан за правила коришћења, појашњава да „ГЕТТР“ има проактивна правила и смернице, па се тако не дозвољава илегални садржај, као ни претње, увреде, изношење личних података, објављивање слика деце или видео снимака Исламске државе.

У вези са најавом могућег ширења платформе на Балкан, истиче да у овом региону живе патриоте и људи који воле слободу.

„Желимо да будемо платформа за људе који су поносни на своју земљу, породицу, и веру., да им Да им дамо глас, могућност комуницирања без диктата ЕУ, УН, или других. Желимо да грађани добију моћ. Уз “ГЕТТР“,ако имате паметни телефон, имате свој глас, јер можете да комуницирате свој став јавности. Не морате да допустите да глобална елита мисли уместо вас, већ сами мислите својом главом“, објаснио је Милер.

Најавио је да ће, у оквиру идуће европске турнеје, посетити источну Европу и Балкан, и да би то могло да буде у септембру или октобру, јер на овим просторима види велику шансу за експанзију.

На питање, као бивши шеф кампање Трампа, која је моћ друштвених медија у политици, Милер је истакао да су друштвени медији кључни за сваку кампању широм света.

„Трампова супер моћ је произилазила из тога да је могао да заобиђе мејнстрим, традиционалне медије и обраћа се директно гласачима. Много мејнстрим медија преокреће изјаве и интерпретира их на свој начин. Због тога грађани не верују медијима. Трамп је преко друштвених медија могао директно да им се обрати“, додао је он и закључио да је будућност политике у томе да се кандидати преко друштвених мрежа директно обраћају грађанима.

Šolc: NATO će slati oružje Ukrajini dok je to potrebno

Преузмите андроид апликацију.