Почетна > Србија
Србија

Михајловић: Спремни ако дође до прекида испоруке гаса

За сада нема проблема у снабдевању нашег тржишта гасом, али смо спремни уколико дође до прекида испоруке, изјавила је данас министарка енергетике Зорана Михајловић поводом ситуације с обустављањем испорука руског гаса Пољској и Бугарској.
Фото: Танјуг/Зоран Петровић

Михајловићева је, приликом данашњег сусрета са амбасадорком Велике Британије Шан Меклауд, такође истакла да је дугорочни циљ Србије диверзификација добављача гасом.

„Енергетика је најважнија тема у целом свету, а последња ситуација са прекидом испоруке гаса Пољској и Бугарској имаће економске и енергетске последице и на ЕУ и на наш регион“, навела је министарка.

„Спремни смо за сваку ситуацију, али не можемо да предвидимо шта ће се дешавати. За сада нема проблема у снабдевању нашег тржишта гасом, добијамо уговорене количине, али смо спремни уколико дође до прекида испоруке“.

Теме разговора министарке Михајловић и амбасадорке Меклауд биле су сарадња две државе, енергетска безбедност, инвестиције у области обновљивих извора енергије и зелена агенда, наводи се у саопштењу Министарства.

Михајловићева је истакла да је дугорочни циљ Србије диверзификација добављача гасом.

„Када буде завршена интерконекција Ниш-Димитровград у септембру наредне године, преговараћемо о склапању уговора о набавци гаса из ЛНГ терминала у Грчкој или гаса из Азербејџана. План је да почетком наредне године почне изградња и новог подземног складишта гаса“, рекла је потпредседница Владе.

Додала је да су велике могућности за сарадњу две државе у свим областима енергетске транзиције и спровођењу зелене агенде, укључујући изградњу нових капацитета, пре свега оних који користе ОИЕ и развоју нових технологија.

Оценила је да је Србија доношењем новог законодавног оквира направила први корак у енергетској транзицији и створила услове за нове инвестиције да постоји простор за заједничке пројекте и нове капацитете који за производњу енергије користе чисте изворе.

Амбасадорка Меклауд истакла је да постоји велика заинтересованост британских компанија да учествују у изградњи енергетске инфраструктуре у Србији.

„Два питања веома значајна за све су енергетска безбедност и енергетска транзиција и мислим да наша сарадња у области зелене агенде и енергетске диверзификације може да помогне обема државама, као и читавом региону“, рекла је она.

Додала је да је Србија у фокусу, не само због величине државе већ и зато што је остварен велики економски напредак.

„Сматрамо да постоје још веће могућности посебно за унапређење сарадње у области изградње енергетске инфраструктуре“, рекла је она.

Разговарано и о потписивању меморандума о сарадњи Србије и Велике Британије у области енергетске транзиције и борби са климатским променама, чиме ће додатно бити унапређени односи две државе.

Тема су били и пројекти у области размене искустава и коришћења нових технологија, нових капацитета за производњу енергије који користе ОИЕ, пројектима које Министарство реализује са циљем унапређења енергетске ефикасности, наводи се у саопштењу.

 

Преузмите андроид апликацију.