Почетна > Србија
Србија

Метеоролошки услови узрок повећане концентрације загађујућих материја

Повећане концентрације загађујућих материја које су забележене у Београду у претходних неколико дана, последица су неповољних метеоролошких услова, изјавила је посебна саветница у Министарству заштите животне средине Сара Павков.
Павков
Фото: PrtSc/Министарство заштите животне средине

Она је, навела да је последњих дана формирано поље високог ваздушног притиска над Балканом и централном Европом, што је условило стабилизацију атмосфере, одсуство струјања ветрова и самим тим већу концентрацију загађујућих материја.

Павков је позвала грађане да прате податке на званичним страницама Агенције за заштиту животне средине и Градског завода за јавно здравље Београд.

,,Министарство сарађује интензивно са Европском агенцијом за заштиту животне средине која се бави и мониторингом квалитета ваздуха. У будућности планирамо да преузмемо европски индекс и имплементирамо га у законодавни оквир, иако он ни у једној земљи није дефинисан законима. То је важно, јер желимо да отклонимо све видове манипулације на ову тему и збуњивање шире јавности, будући да индекси нису оцена квалитета ваздуха, већ алат који служи за комуникацију са грађанима. Индекс служи да грађанима укаже на повећане концентрације загађујућих материја, како би знали како да се понашају у свом окружењу и које здравствене мере да предузму“, објаснила је Павков.

Павков је истакла да су Влада Србије и Министарство заштите животне средине пре две године као један од приоритета истакли управо активности на смањењу аерозагађења, кроз јасне и прецизне стратешке циљеве и мере.

,,Оно што смо за непуне две године успели да урадимо грађани ће директно осетитити већ током зимске сезоне која почиње у наредним данима. Уложили смо за две године 250 милиона динара у подршку грађанима да замене индивидуална ложишта и 400 милиона у замену котлова у јавним институцијама и топланама. Ваљево, Kосјерић, Смедерево и други градови који су имали великих проблема са загађењем из ових извора добили су средства министарства, и тај проблем је решен. Највећи пројекат је замена 50 година старих котлова у крагујевачкој топлани, у шта смо уложили 18 милиона динара из кредита ЕБРД. Улагали смо и у пројекте пошумљавања и озелењавања, а очистили смо и преко 700 дивљих депонија широм Србије. Сви ови пројекти су важни за унапређење квалитета ваздуха, што нам је и циљ“, рекла је она.

Павков
Фото: Pexels/Kindel Media

Упитана да ли се подстиче зелени транспорт у Србији, Павков је одговорила да је то један од стубова Зелене агенде којој је Србија посвећена.

,,Једна од мера за имплементацију зеленог транспорта је и субвенционисање куповине електричних и хибридних возила. Само прошле године, уз подршку државе купљено је 500 еко возила. Ове године очекујем да ћемо премашити тај број, јер смо поједноставили процедуре обезбедили већи износ средстава у те сврхе“, рекла је Павков.

Obnovljena šidska pruga kod Golubinaca

Преузмите андроид апликацију.