Почетна > Бизнис
Бизнис

Месаровић: Зиђин башта потврда да експлоатацијом руде није угрожена животна средина

Министарка привреде Андријана Месаровић и министар унутрашње и спољашње трговине Томислав Момировић разговарали су данас са руководством компаније Зиђин и обишли ботаничку башту коју је та компанија направила од јаловишта насталог ископавањем злата.
FOTO TANJUG/ ALEKSANDRA OTAŠEVIĆ/bs

Месаровић и Момировић разговарали су са челницима компаније Зиђин која је, како је министар нагласио, у Србију уложила више од 1,6 милијарди долара.

„Разговарали смо о пословним активностима које су већ реализоване што пратимо кроз стратешко партнерство и о будућим плановима и инвестицијама у Србију имајући у виду значај пројеката за Србију и Бор“, рекла је министарка за Танјуг.

Том приликом обишли су ии ботаничку башту Зиђин насталу на јаловиштима тог рудника који ће бити активан још наредних осам година, а у којем ради око 4.000 запослених, од који је 10 одсто жена.

Министарка је рекла да је управо ботаничка башта Зиђин потврда да се јаловиште може рекултивисати тако да буде природна оаза,
„Зиђин башта један од најлепших паркова које сам икада видела и ово је потврда да све оно што председник Вучић износи и ради, а то је да експлоатацијом руде, у овом случају руде бакра, није угрожена заштита животне средина“, рекла је Месаровић.

Претварање јаловишта у зелену оазу Зиђин је започео 2008. Пракса је да и сваки запослени уочи одласка засади дрво као и да сваког 12, марта колективно саде дрвеће. Рудник ће ускоро почети да користи аутономна возила па ће се свима њима управљати из једног центра.

Рудник је покренут 1997, а у малом музеју налазе се сведочанства да се у том крају рударило пре више од хиљаду година.

Башта се налази на висини нешто мало нижој од 1.000 метара надморске висине. Има видиковце са којих се простире посебан поглед на околину, У подножју компанија Зиђин има хотел са пет звездица и пословну зграду испред које је за министре уприличен традиционални плес змајева који је 2007. године сврстан у светску нематеријалну културну баштину.

У Сјамену се данас завршава 24. ЦИФИТ на којем се представљају учесници из 120 земаља.

У фокусу наше земље која на тој престижној сајамској манифестацији има свој Национални павиљон је Споразум о слободној трговини.

ЦИФИТ, на којем је претходне две године Србија била земља почасни гост, посети и више од 120.000 људи.

Национални штанд Србије прошле године проглашен је за најбољи, а ове године пре самог свечаног отварања посетио га је и заменик премијера Кине.

Већ на самом отварању потписана су три комерцијална уговора између српских и кинеских компанија.

Сјамен модерни град, град острво, са високим еколошким стандардима, зелена оаза и велика лука који има више од пет милиона становника, а где цена квадрата стамбеног простора кошта 10.000 евра, налази се у провинцији Фуђен.

Soni predstavio ažuriranu igračku konzolu Plejstejšn 5 Pro sa „AI“ funkcijama

 

Преузмите андроид апликацију.