Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Мере за контролу и превенцију болести кључне су за здравље и добробит животиња

У оквиру 89. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду стручњаци пројекта „Јачање система здравља и добробити животиња“ одржали су презентације о усклађеним мерама за контролу афричке куге свиња и важности добробити животиња за одрживу пољопривреду.
Фото: Градске инфо

„Афричка куга свиња је смртоносна болест која погађа свиње и дивље свиње. То угрожава одрживост узгоја свиња и лова и егзистенцију заједница у нашој земљи. Националне ветеринарске службе Републике Србије улажу интензивне напоре да зауставе ширење афричке куге свиња у земљи и примењују међународне стандарде за контролу болести и безбедну трговину. Стога је неопходно да узгајивачи свиња и ловци благовремено пријаве сумњиве животиње и да поштују препоруке надлежних ветеринарских органа о биосигурности како би се ризик смањио“, рекла је координаторка пројекта и начелница Одељења за добробит животиња Управе за ветерину Маја Андријашевић.

Говорећи о важности спровођења адекватних мера за контролу болести, вођа тима и стручњак за здравље животиња Петрас Мачиулскис рекао је да су „одржавање високог нивоа биосигурности у сектору свиња и у ловству једна од најважнијих мера за превенцију и контролу афричке куге свиња. Стога је неопходно промовисати сарадњу између друштва и приватног сектора и подизати свест о болестима. Применом специфичних мера и услова контроле болести избегава се непотребно ремећење одрживости и промоције производње свиња“, рекао је он.

Неке од тема на презентацији биле су мере о безбедности на фармама и значај њихове примене у циљу спречавања уношења болести. Посетиоци су такође имали прилику да чују о значају добробити животиња за одрживу пољопривреду и о спровођењу захтева за добробит домаћих животиња.

Стручњак за добробит животиња Антонио Ди Нардо рекао је да сточарски сектор у Србији треба да расте и да се развија у складу са потребама извоза, јер је пољопривреда веома важна привредна грана у Србији.

Указао је и на значај система означавања и сертификације добробити животиња. „Право је време за пољопривреднике у Србији да уложе у инфраструктуру погоднију за добробит животиња – фарме, кланице и постројења за прераду животињских производа да би се укључили у будући систем сертификације добробити животиња. То ће бити обострана корист – и за фармере и за животиње“, рекао је Ди Нардо.

Пројекат „Јачање система здравља и добробити животиња“ је подршка Управи за ветерину Министарства пољоприведе, шумарства и водопривреде у усклађивању националног законодавства са Европском унијом и међународним стандардима у области здравља и добробити животиња и биосигурносних мера.

Ko to spašava novosadske pse lutalice sa ulica? (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.