14. март је дан који је проглашен за Међународни дан река. Овај датум датира из 1997. године када је у Куритиби у Бразилу брана на реци изазвала много људских недаћа и узроковала бурне реакције мештана.
Историјски – како је настао Међународни дан река
Незадовољство становника у Куритиби у Бразилу јавило се услед неповољних услова који су их погодили изградњом брана. Њихов квалитет живота, као и сама загађеност река, натерала је ове становнике на побуну и захтев за буђење друштва у коме људска бића и друштво нису само сведени на робу и профит.
“ Ми, људи из 20 земаља окупљени у Куритиби у Бразилу, представљајући организације људи погођених бранама и противника деструктивних брана, поделили смо своја искуства о губицима које смо претрпели и претњама са којима се суочавамо због брана. Иако наша искуства одражавају нашу разнолику културну, друштвену, политичку и еколошку стварност, наше борбе су једна“.
Наше борбе су једна јер свуда бране терају људе из њихових домова, потапају плодне обрадиве земље, шуме и света места, уништавају рибарство и залихе чисте воде и изазивају друштвену и културну дезинтеграцију и економско осиромашење наших заједница.
Захтев који су изнели становници Куритибе јесте обустава експлоатација река у личну корист неколицине. – Изградња брана мора да остане питање које доносе становници који највише пате од изградње брана, а не корпорације и моћници.
Борба која је погодила ове становнике нагнула је остатак света да се запита шта се дешава са њиховим воденим токовима и сфером природе која је махом постала једна од најосетљивијих, најугроженијих и најважнијих питања. Од тада, на данашњи дан, прославља се Међународни дан река.
Идеје, покрети и борба за очување воденог биодиверзитета
14. марта сваке године групе људи или бројне организације широм света, устају са захтевом да одбране и сачувају природне благодатости. Основни захтев је да се човеку и људима допусти да природа, као последњи стуб одбране од човековог деловања остане нетакнута.
Идеје и борба грађана широм света, на овај дан поприма посебну симболику. Наравно, покрети за очување водених токова и уопштено планете Земље задужује струку, надлежне и све људе на крају крајева да се борба непрестано, сваки дан, самостално одиграва.
Сакупљање смећа, ненарушавање биљног и животињског света, смањена потрошња и загађење вода, одабир амбалаже и њено бацање, све је оно на шта појединац може сам утицати и побољшати еколошку слику, не само вода него и читовог система на планети Земљи.
Славље поводом Међународног дана река
Током данашњег дана, борба и еколошки покрети нису једини који се јављају. Слави се и лепота природног света – реке као дар, посебно њене благодатости нама људима су од посебног значаја за само постојање и функционисање.
Прославе поводом Међународног дана река организују се на обалама река, а људи се присећају свега оног због чега им је река важна. Она поред тога што обезбеђује основне животне потребе, пружа мир и једно је од омиљених места за релаксацију и рекреацију.
Благо Србије – реке Србије
Реке Србије су велико природно богатство. Богата речна мрежа Србије представља туристички и еколошки потенцијал. Укупна дужина река у Србији износи 65.980 км. Више од 90% територије Србије сачињавају реке које се уливају у Дунав. Различити токови, брзина и боја река су атракција, не само за туристе, већ и за наше држављане.
Поред Дунава, Саве и Мораве, као најдужих и често посећених река, једна од најлепших дестинација наше земље представља и река Увац, која се налази се између планина Златибор и Златар, а поглед на саму реку и њене меандре је заиста невероватано. Неки од најлепших призора у свету које пружа река Увац, представља заштићено природно добро.
Дрина, још једна од река у Србији чија је боја је нестварна, а бистрина и брзина невероватна. Последњих година често је прво одредиште међу туристима који трагају за одмором.
Речну мрежу у Србији чини преко 200 река. Свака од њих пружа свом посетиоцу незаборавне успомене и јединствене, свемоћне пејзаже.
Преузмите андроид апликацију.