Вишемесечне блокаде студената без јасног плана у практичном, реалном животу узимају данак.
Иако су готово све студентске вође чланови опозиционих странака, а уз то су и наслоњени на финасије разних НВО, обични студенти који су таоци ових протеста имају стварне проблеме.
Наиме, факултети као и сам Универзитет, услед блокада нису у могућности да раде свој посао и да прикупе неопходну документацију свих стипендиста везано за програм Ерасмус + КА131 2022, што за последицу може имати непотпун и лоше оцењен извештај, што даље може да проузрокује враћање 500.000,00 евра на име овог програма.
У преводу, сви студенти који су аплицирали на овај програм и добили средства, мораће да врате новац уколико не испуне преузете обавезе.
Затим, услед блокаде је дошло до немогућности исплате стипендија студентима и особљу при одласку и повратку са међународне размене, а оно што такође ствара практичан проблем јесте немогућност састанка са студентима и особљем у сврху комплетирања и потписивања документације која је неопходна за студентску размену.
Последице са којима се студенти свакако срећу јесте отказивање или одлагање међународне размене.
Оно са чиме се студенти такође сусрећу јесте немогућност израде потврде за добијање визе која је студентима неопходна за одлазак у иностранство.
Такође, наши професори који желе да раде и предају у иностранству су тренутно спречени, с обзиром да иностраном послодавцу не могу да доставе неопходну документацију за заснивање радног односа.
Оно што ствара додатан проблем, јесте чињеница да је тренутно онемогућена физичка регистрација страних студената и професора којима је једина контакт тачка Канцеларија за међународну сарадњу УНС-а.
Нашој редакцији се обратио професор из Јордана са програма Ерасмус+ КА171 који је у Србију стигао 1.7.2024. и који не зна шта може да очекује у будућности, с обзиром да је Исплата његове стипендије од стране Универзитета угрожена услед блокада.
Овакво тренутно стање свакако утиче и на међународну репутацију Универзитета у сарадњи са иностраним партнерима, с обзиром да уколико се овакво стање настави, наши универзитети могу да доспеју на црну листу и буду избачени из међународних програма за размену студената.
Као последња опасност у погледу међународне сарадње јесте немогућност извештавања Националној агенцији о евиденцији доласка ЦЕЕПУС стипендиста, што негативно утиче на средства која се пребацију Универзитету, Универзитет факултету, факултет страном студенту или члану особља.
Подсећамо, легитимитет блокаде факултета је под великим знаком питања, с обзиром на чињеницу да свега неколико стотине студената блокира преко 50 хиљада студената колико броји Универзитет у Новом Саду.
Као прилог томе говори чињеница да је само на Правном факултету у Новом Саду испите у јануарском року пријавило близу 2000 студената.
Smiljanić: Tražićemo od dekana pokretanje ankete na E-studentu da se vidi želja većine
Преузмите андроид апликацију.