Медитеранска дијета могла би смањити ризик од срчаних болести код жена за 24 посто, према новој студији. Студија је комбиновала истраживања о медитеранској исхрани, искључујући податке о женама.
У студији, научници су додали више поена оним женама које су конзумирале више хране попут поврћа и воћа, интегралних житарица, махунарки, орашастих плодова и морских плодова, а мање црвеног и прерађеног меса.
Такав начин исхране повезан је са бројним здравственим предностима, а недавна одвојена студија је показала да је касније у животу ризик од развоја деменције генерално смањен код људи који се придржавају овог начина исхране.
У најновијој студији, научници су објединили податке из свих претходних студија о женама које су се придржавале медитеранске дијете и повезале их са ризиком од кардиоваскуларних болести и преране смрти током периода праћења.
Подаци су прикупљени из ранијих 16 студија које су обухватиле више од 720.000 жена, а здравље њиховог кардиоваскуларног система праћено је у просеку 12,5 година.
Мањи ризик од кардиоваскуларних болести
Откривено је да жене које су „дисциплиновано следиле“ медитеранску исхрану имају 24 одсто мање шансе да оболе од кардиоваскуларних болести. Такође је откривено да је ова група жена имала 23 процента мање шансе да ће умрети од било ког другог узрока током периода праћења. Откривено је да је медитеранска исхрана била корисна за жене, са 24 одсто мањим ризиком од КВБ (кардиоваскуларних болести) и 23 процента мањим ризиком од смртности од свих узрока. Одавно је познато да је исхрана у медитеранском стилу добра за здравље срца и охрабрује то што истраживање сугерише да када се здравље жена проучава одвојено од здравља мушкараца, бенефиције остају.
Свих 16 студија биле су опсервационе, што значи да не указују на узрочно-последичну везу и да се углавном ослањају на податке које дају сами испитаници када је у питању унос хране.
Срчана обољења
Ове болести се често сматра мушким проблемом, али у Великој Британији више него двоструко више жена умре од срчаних болести сваке године него од рака дојке. Оваква истраживања, у којима проучавамо мушку и женску популацију одвојено, кључна су за смањење родног јаза када су у питању срчане болести и побољшање бриге о женама. Без обзира на пол, здрав начин живота који укључује уравнотежену исхрану као што је медитеранска исхрана може допринети смањењу ризика од развоја болести срца и циркулаторног система и фактора ризика за њихово настанак, као што су дијабетес типа 2, гојазност, висок крвни притисак и висок крвни притисак.
Холестерол
То је једноставно. Циљајте да једете пуно воћа и поврћа, пасуља, сочива, интегралних житарица, рибе, орашастих плодова и семенки и неких млечних производа са ниским садржајем масти и конзумирајте масти из незасићених извора као што је маслиново уље. Такође је важно да се мање конзумирају месне прерађевине, да се у организам унесе мање соли и да се слаткише сведе на минимум.
Значајно мањи ризик од развоја деменције
У одвојеној студији о предностима медитеранске дијете, стручњаци са Универзитета Њукасл открили су да људи који се стриктно придржавају ове исхране имају 23 одсто мањи ризик од развоја деменције у поређењу са онима који је нису придржавали или су је се придржавали спорадично. За десет година праћења здравственог стања испитаника забележена су 882 случаја деменције. Закључак је да конзумирање хране биљног порекла може имати „заштитни ефекат“ против деменције, без обзира на генетску предиспозицију појединца.
Sprečite lošu krvnu sliku: Jedna šolja dnevno je dovoljna da smanjite rizik
Преузмите андроид апликацију.