Јавна расправа о Нацрту закона о јавном информисању и медијима и Нацрту закона о електронским медијима почела је данас и трајаће до 7.октобра и биће организована у форми презентација и дискусија у оквиру четири округла стола, изјавио је министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић.
„Први округли сто ће се одржати 13. септембра у Београду у Привредној комори Србије, следећи ће бити у Нишу 20. септембра, а затим 27. септембра у Новом Саду и 4. октобра у Крагујевцу“, казао је Јовановић новинарима у кинеском граду Сјамену.
Он је позвао државне органе, стручну јавност, новинарска и медијска удружења, невладине организације, као и организације цивилног друштва и све друге заинтересоване стране, да узму учешће у јавној расправи и дају допринос у изради медијских закона Србије.
Министар је нагласио да се на ова два закона радило суштински, са пуно фокуса, труда и да су они писани у складу са медијском стратегијом и са европским директивама о аудио визуелним медијским садржајима.
„Велику улогу и значај у писању предлога нацрта медијских закона имају новинарска и медијска удружења која су нам од првог дана партнери, али и представници међународне заједнице са којима смо суштински радили на законима. То су делегација Европске уније у Србији, мисија ОЕБСА, амбасада Норвешке и Фондација Конрад Аденауер“, казао је он.
Јовановић је нагласио да предложени нацрти закона имају за циљ да унапреде систем јавног информисања у Србији и створе услове за боље регулисање тржишта електронских медија.
Према његовим речима, предложени нацрти закона последица су усклађивања са Стратегијом развоја система јавног информисања у Србији за период 2020 – 2025. године и изменама Директиве о аудиовизуелно-медијским услугама из 2018.
Јовановић је навео и да је Нацртом закона о јавном информисању и медијима, између осталог, потпуније дефинисан јавни интерес у области јавног информисања и ближе је уређен рад издавача медија чији су оснивачи национални савети националних мањина, као и детаљно уређен поступак пројектног суфинансирања.
Нацрт Закона о електронским медијима, поред хармонизације са ревидираном Директивом о аудиовизуелно-медијским услугама из 2018. године и испуњености претприступних обавеза из поглавља 10, како је објаснио Јовановић, ствара и предуслове за постизање веће независности и професионалности Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), а тиме и бољег регулисања тржишта електронских медија.
То је, како је додао, основни захтев Стратегије развоја система јавног информисања у Србији за период 2020 – 2025. године“.
„Ови закони доносе много нових ствари. По први пут у закону о јавном информисању и медијима биће дефинисан Савет за штампу као само регулаторно тело – нешто на чему је дуго инсистирано и рађено. Биће сигурно још много додатних предлога како што боље дефинисати положај регулаторног тела“, закључио је Јовановић.
Преузмите андроид апликацију.