У Основном суду Сомбор предузети су конкретни кораци и потписани документи којим ће стартовати Инфо служба за медијацију у решавању спорова. Ово ће допринети бржем и ефикаснијем решавању процеса, али и допринети растрећењу рада судија.
Медијација ће за око месец дана бити доступна у Сомбору, као квалитетан и алтернативан начин решавања спорова пре покретања судског поступка наводе у сомброском суду, где ће радити инфо служба за медијацију, и додају да ће се брже, без великог броја рочишта и јефтиније решавати спорови.
„Наш циљ је да ми овде грађанима дајемо информације, да их упутимо на медиајтора и да грађани добију потпуну инфомрацију о томе како могу да учествују у том постпуку и како да дођу до крајњег циља, а то је закључење споразума. Ми овде имамо спорова који се воде за 130 динара – веровали или не, а то сигурно није циљ да се једна држава опптерети толиким бројем предмета. За само један предмет ми ангажујемо сараднике, записничара, раднике писарнице и буквално цео систем се покреће за 130 динара. Сматрамо да то није циљ правосуђа, а ми смо сви преоптерећени“, каже Нада Фридрих, руководилац Инфо службе за медијацију и судија у Основном суду Сомбор.
„Судски поступци трају три до пет година или више, ви морате да одлазите на суд, да се саслушавате и суочавате са другом страном, предлажете сведоке и у некој сте неизвесности како све то може да се реши, колико ће да траје..На овај начин, пре него што се покрене судски поступак или на његовом самом почетку покушавате да и успешно решавате свој спор и избегавате само учествовање у спору. Ми желимо да искуства Основног суда у Нишу и Београду, и другу праксу са судовима који то већ раде поделимо са колегама у Сомбору“, додаје Небојша Ђуричић, председник Управног одбора Форум судија Србије.
„Судови су преоптерећени, јер имамо јако много спорова, поготово на грађанској реферади судије једноставно не могу да се извуку и да заказују, па заказују на сваких десет или петнаест минута ново суђење, што је катарстрофа. То је нама неподношљиво, како за нас тако и за странке. Постоје неки спорови који су минормни, воде се спорови за пар стотина динара, за хиљаду динара и сви такви спорови се могу решити медијацијом. Такви спорови не би оптеретили судове, а ни буџет Србије“, напомиње Александра Медурић Калчан, председница Основног суда у Сомбору.
У сомборском суду кажу да има довољно медијатора, који ће бити на располагању за препоручене предмете. Споразум кроз медијацију може имати снагу извршне исправе, а у поређењу са редовним трошковима судског поступка, у зависности од вредности спора јефтинији је од 35 до 60 одсто.
Преузмите андроид апликацију.