Председница Европског парламента Роберта Мецола изјавила је данас да ће Европски парламент морати да се реформише, односно да се појачају независност, интергитет и одговорност, како би се вратило поверење у процес доношења одлука у ЕП.
Она је на отварању расправе у ЕП рекла да је то почетак широких реформи, а поводом корупцијског скандала, тзв. „Катаргејта“ који је погодио ту институцију.
Паралелно са дебатом, посланици ће ове недеље изабрати новог потпредседника након што су на претходном заседању повукли са функције грчке социјалисткиње Еве Каили, која је у превентивном притвору од 9. децембра прошле године у оквиру „Катаргејта“.
На захтев различитих политичких група, ЕП је одлучио је да у уторак касно одржи дебату о „најновијим открићима“ о афери, а у оквиру ове дискусије биц́е, између осталог, обрађен могући негативни утицај актера у недавним одлукама ЕП за Катар, Мароко и друге треће земље.
Мецола ће на пленарној седници ове среде изнети својих 14 предлога за унутрашњу реформу како би се спречило да се случај као што је „Катаргејт“ понови.
Предлози се састоје од повећања транспарентности о активностима ове институције до ограничавања приступа парламентарним канцеларијама бивших посланика у Европском парламенту, оштрија правила за контакте посланика са лобистичким групама или ограничавање врсте послова које посланици могу да раде када напусте своја места.
Предлог реформе је прошле недеље био представљен председницима политичких група у ЕП који су, како је данас изјавио портпарол ЕП, дали своју подршку реформама.
У својим предлозима Мецола тражи да се уведе обавеза да посланици, њихови асистенти и државни службеници открију са ким се састају и са ким разговарају о њиховом раду.
Такође, предлаже увођење система за интегритет у којем би морале да се пријаве декларације о поклонима, декларације о путовањима у трец́е земље која нису плац́ена од стране Европског парламента, декларације о заказаним састанцима и информације из Кодекса понашања и саветодавног одбора.
Постојећи Регистар транспарентности требало би да буде обавеза за учешц́е на парламентарним саслушањима и другим догађајима за све лобисте, невладине организације и представнике група интереса.
На списку предлога председнице је и забрана формирања група пријатељства са тзв. трец́им земљама, а трец́е земље би требало да комуницирају са ЕП преко Одбора за спољне послове и постојеће званичне делегације парламента.
Што се тиче улаза у зграде Европског парламента, Мецола је предложила да сва лица која улазе у просторије, укључујући и представнике трец́их земаља, морају бити пријављена и морају да наведу који је циљ њихове посете, као и да се одузму пропуснице са стални улазак у ЕП бившим посланицима.
На данашњој седници европосланици би требало да гласају о укидању посланичког имунитета Белгијанцу Марку Тарабели и Италијану Андреи Козолину, који су блиски са Италијаном Пјером Антонијом Панцеријем, човеком који је у срцу „Катаргејта“ и кога је белгијско правосуђе оптужило да је користио своје односе у парламенту за промовисање имиџа Катара и Марока.
Kancelar Šolc prihvatio ostavku Lambrehtove, sutra poznat njen naslednik
Преузмите андроид апликацију.