Почетна > Србија
Србија

Матић: Успешна пословна жена у Србији више није сан

Успешна пословна жена и предузетница у Србији више није сан, рекала је данас министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић на свечаности поводом доделе признања националног конкурса „100 успешних пословних жена“ у Палати Србија у Београду.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Матићева је истакла да су припаднице нежнијег пола све више присутне у политичком, економском и пословном свету наше земље, али да је потребно уложити додатне напоре, како би се повећала стопа запослености женшке популације и положај жена у нашој земљи подигао на виши ново.

Признања је добило 100 жена које су предузетнице, оснивачи или законски заступници малих предузећа са територије Србије и које су својим радом допринеле привредном развоју како своје локалне заједнице, тако и читаве земље, а министарка Матић, вд директор Пошта Србије Зоран Ðорђевић и саветница групације Интеса Санпаоло за ЦЕЕ област Драгиња Ðурић уручили су данас награде.

Пошта Србије покренула је од 8. марта до 8. априла први национални наградни конкурс „100 успешних пословних жена“, под слоганом „Најбоље тек долази“, у циљу оснаживања и промоције женског предузетништва.

Представници комисије за доделу признања биле су саветница групације Интеса Санпаоло за ЦЕЕ област Драгиња Ðурић и председница Извршног одбора компаније „Дунав осигурање“ Ивана Соковић, а комисијом је председавала министарка Матић.

Министарка је казала да Влада Србије континуирано пружа подршку у оснаживању и економском осамостаљивању жена у нашој земљи.

„Могуће је у Србији бити успешна предузетница, мајка и стуб породице, што доказују и данашње добитнице признања“ казала је Матићева и додала да је од изузетног значаја за читаву државу да жене у нашој земљи изађу из сенке патријархалног друштва и активно се укључе у пословни свет.

Казала је да и уз све напоре и подршку владе, жене у Србији још нису довољно активне у пословном окружењу и навела да је стопа запослености жена у земљи за 14,7 одсто мања него мушкараца, што, додала је, ако се узме у обзир да жене чине већину популације у нашој држави, представља велики економски проблем.

Истакла је да је самозапосленост жена готово двоструко мања од мушкараца и да је међу оснивачима предузећа у земљи само 31 одсто жена.

Према њеним речима учешће жена у образовном кадру је чак 59 одсто, што говори да се већина наших жена одлучи да заврши факултет или вишу школу.

„Међутим, нажалост, када говоримо о местима које жене заузимају на високим позицијама ситуација није таква. И у том сегменту има простора где бисмо могли додатно радити и унапредити положај жена“, поручила је Матићева.

Подсетила је да је ресорно министарство допринело дигиталном описмењавању жена у Србији, као и пружило подршку женама да се укључе у ИТ сектор и нагласила да тренутно у земљи жене чине 33 одсто запослених у том сектору, док је на нивоу Европе тај проценат испод 24 одсто.

Такође, додала је да је министартво покренуло акцију усмерену ка девојчицама у школама, како би се определиле за школовање и едукацију у домену дигитализације и ИТ сектора, а касније имале могућност за нађу послове који су доста плаћени.

„Прошло је време када су само мушкарци били оснивачи и носиоци предузећа. Жене су у Србији увек биле стубови и носиоци и породице, и друштва, питање је само да ли ћемо из сенке у којој смо увек биле, слбодно изаћи у први ред и представљати се својим именом и презименом,“ рекла је Матић.

Вршилац дужности директора Поште Србије Зоран Ђорђевић је казао да је Пошта друштвено одговорна компанија која је препознала колико женско предузетнисатво може да допринесе развоју земље.

„Врло је важно да дамо подршку женама да обављају послове, да буду самосталне и економски независне“, казао је он и додао да на томе ради читава Влада Србије, али и ресорна министарства, као и појединачне компаније у земљи.

Најавио је да ће Пошта Србије помоћи женама у промоцији њихових предузећа, али и пружити погодности приликом извоза њихових производа у друге земље.

„Због тога смо одлучили и да победнице нашег конкурса добију као додатну награду, могућност за закључивање уговора за извоз робе преко Поште Србије – Постекспорт услугом, и то под најповољнијим условима, које нико други нема“, казао је Ђорђевић.

Према његовим речима Пошта Србије наставиће и да континуирано развија савремене услуге и иновативна пословна решења заснована на

дигитализацији, којима ће и убудуће давати допринос већој конкурентности, бољој тржишној позиционираности и афирмацији, како бизниса чије су власнице жене, тако и националне привреде у целини.

Такође, изразио је наду да ће се додела ових признања натавити и у будућности, јер Пошта Србије има жељу да на све начине помогне женама широм земље.

„Што су жене у Србији успешњије, биће успешнија и наша држава и Пошта Србије“, казао је Ђорђевић.

Менадзерка фирме Ханибал из Врања Марија Милошевић, која је данас примила признање у име своје компаније и директорке, казала је за Тањуг да у њеној компанији ради девет запосленоих, од којих готово половину чине жене.

Навела је да њена компанија постоји око 30 година и додала да се бави производњом жичаних опруга и језгара, као и да се истиче по производњи ручно рађених душека.

„Ово признање је дошло у прави час. Срећни смо и поносни што смо међу толиким учесницима одабрани за добитнике ове лепе награде. Наставићемо сарадњу са Поштом Србије и наставићемо да ширимо женско предузетништво, надамо се, на прави начин“, казала је Милошевић.

U fabrici Hisense Gorenje pripreme za gradnju novog pogona

Преузмите андроид апликацију.