Реформистички кандидат Масуд Пезешкијан изабран је за новог председника Ирана, пошто је у другом кругу председничких избора, који је одржан јуче, победио конзервативног ривала Саида Џалилија освојивши 53,3 одсто гласова, док је Џалили освојио освојио 44,3, одсто, преноси агенција Тасним.
Пезешкијан је на више од 30.530.157 пребројаних гласова освојио 16.384.403 гласа, док је Џалили освојио освојио 13.538.179 гласова.
Готово 50 одсто бирача са правом гласа гласало је у другом кругу избора.
Нова администрација, 14. након победе Исламске револуције 1979. године, изабрана је на период од четири године.
Присталице Пезешкијана, кардиохирурга и дугогодишњег посланика, изашле су на улице Техерана и других градова пре зоре да прославе победу Пезешкијана над Џалилијем, бившим нуклеарним преговарачем блиским иранском врховном лидеру.
Победник иранских председничких избора назвао је своје политичке конкуренте браћом и обећао да ће „пружити руку пријатељства свима“, преноси иранска новинска агенција Ноур.
„Пружићу свима руку пријатељства и укључити све у развој земље. Моји конкуренти су моја браћа“, рекао је он.
Пезешкијан је раније позвао на преговоре са западним земљама око обнављања нуклеарног споразума из 2015. године, према којем је Иран пристао да стави под контролу свој нуклеарни програм у замену за ублажавање западних санкција.
Он је такође критичан је према озлоглашеној иранској моралној полицији, наводи Би-Би-Си.
Његов ривал, Саид Џалили ужива снажну подршку међу најрелигиознијим заједницама у Ирану, познат је по тврдом антизападном ставу и противи се обнављању нуклеарног споразума.
Други круг избора је уследио након што ни један од кандидата није обезбедио већину у првом кругу избора одржаном 28. јуна, када је гласало 40 одсто бирача, што је најнижи одзив бирача од Исламске револуције 1979. године.
Избори за председника Ирана одржани су годину дана пре рока, након што је ирански председник Ебрахим Раиси погинуо у хеликоптерској несрећи у мају.
Да би се кандидовали на изборима, оба кандидата су морала да прођу кроз процес провере који води Савет чувара, тело које се састоји од 12 свештеника и правника који имају значајну моћ у Ирану.
У том процесу из председничке трке су уклоњена 74 друга кандидата, укључујући неколико жена.
Групе за људска права критиковале су тај савет због дисквалификације кандидата који нису довољно лојални режиму.
U napadu ruskih snaga pogođena energetska infrastruktura u Sumskoj oblasti
Преузмите андроид апликацију.