Током виртуалног гостовања на Светском самиту влада у Дубаију, Илон Маск говорио је о својој улози у Твитеру и када намерава да се повуче с позиције извршног директора, али се дотакао и вештачке интелигенције.
Након представљања четбота „Чет ГПТ” (ChatGPТ), вештачка интелигенција је главна тема технолошке индустрије те је развој ове технологије постао фокус бројних малих и великих ИТ компанија.
Представљене су прилично невероватне могућности вештачке интелигенције, али питање је шта би се догодило када би неко покушао да искористити ову технологију на негативан начин. На пример неки сајбер криминалци већ су покушали да искористе четбота за развој малвара, међутим то је тек врх санте леда јер како је рекао на самиту Маск, она представља и потенцијалну егзистенцијалну претњу човечанству.
О опасностима вештачке интелигенције Маск је говорио и прошле године када ју је назвао једном од три највеће претњи човечанству, уз смањење стопе рађења и религиозни екстремизам.
Вештачка интелигенција један је од највећих ризика за будућност цивилизације. Међутим она је једнако позитивна и негативна – има велике могућности и способности, но у исто време представља велику претњу, објаснио је Маск.
Као пример је споменуо нуклеарну физику захваљујући којој имамо нуклеарну енергију, али и нуклеарне бомбе, преноси портал Тех Тајмс.
Илон Маск био је један од суоснивача и раних инвеститора у „ОпенАИ”, који стоји иза овог четбота, но како је рекао на самиту у Дубаију, више нема удео у компанији и није укључен у њене операције.
У својој објави на Твитеру Илон Маск цитирао је изјаву „Чет ГПТ”-а о томе да је вештачка интелигенција савршена и да не прави грешке, и да „ако постоје грешке, то је због спољних фактора, као што су проблеми са сервером, кориснички уноси, резултати на вебу или кварови на мрежи”.
„Иако „Чет ГПТ” није поменуо људе, његове изјаве јасно говоре да су несавршени корисници (људи)”, сматра Маск.
Преузмите андроид апликацију.