Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Мартиновић: За пољопривреднике одобрено 1554 пројекта за средства из ИПАРД2 програма

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић отворио је данас Трећу седницу Одбора за праћење спровођења ИПАРД 3 програма и поручио да ће то министарство наставити да улаже велике напоре како би та средства доспела до крајњих корисника односно пољопривредних произвођача.
Фото: Градске инфо
Он је отварајући Трећу седницу Одбора за праћење спровођења ИПАРД 3 програма, навео податак да је до краја 28. јуна ове године у оквиру ИПАРД 2 програмског периода одобрено укупно 1.554 пројекта са нешто више од 148 милиона евра подршке Европске уније (ЕУ), док је исплаћен и 1.151 пројекат са око 80 милиона евра европске подршке укључујући и авансна плаћања.

„Мислим да ови подаци сами по себи довољно говоре колико је помоћ из ЕУ за нашу пољопривреду важна“, рекао је Мартиновић на седници одржаној у Привредној комори Србије (ПКС).

Осврћући се на спровођење ИПАРД 3 програма, министар пољопривреде Србије је рекао да је први јавни позив за меру 1, а то су инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава објављен 23. фебруара ове године и да је рок за подношење захтева за одобравање пројекта продужен до 26. јула 2024.

Како је објаснио у оквиру тог позива прихватљиве су инвестиције у изградњу и опремање објеката, као и подизање вишегодишњих производних и матичних засада.

„Потврда да међу корисницима влада велико задовољство за програме ИПАРД-а огледа се и у томе да је у оквиру овог позива до сада поднето 244 захтева“, рекао је министар.

Мартиновић је најавио и да се на јесен према индикативном плану позива за 2024. очекује расписивање јавног позива за све врсте инвестиција у оквиру мере 3, прецизирајући да се ради о инвестицијама у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, као и расписивање позива за све врсте инвестиције у оквиру мере 7, где се ради о диверзификацији пољопривредних газдинстава и развоју пословања.

На јесен се, како је казао, очекују и још два позива у оквиру мере 1, од којих је један за набавку опреме, машина и механизације, а други за куповину новог трактора за који, како је нагласио, влада највеће интересовање.

„Што се тиче наредних корака у спровођењу ИПАРД 2 програма акценат ће бити на интензивној исплати корисника ради што боље апсорпције расположивих средстава из тог програма“, рекао је министар пољопривреде Србије.

Мартиновић је додао и да је фокус Министарства пољопривреде када је реч о ИПАРД 3 програму, потписивање финансијског споразума, доношење правног оквира за спровођење акредитованих мера и расписивање јавних позива, као и припрема акредитационог пакета за нове мере ИПАРД 3 програма.

„Жеља нам је да у овом временском раздобљу заједнички радимо још више на бољој информисаности и едукацији наших потенцијалних корисника али и да искористимо сва стечена искуства током претходног периода у циљу повећања ефикасности спровођења програма“, рекао је он.

Мартиновић је захвалио свима који су и до сада радили на програмима ИПАРД-а, као и представнику Директората за пољопривреду и рурални развој Европске комисије (ЕК) Франк Болену са којим је данас раније разговарао и који је изразио своје очекивање да ће ресорно министарство наставити сарадњу са ЕК у области пољопривреде и после 2027.

„То значи да је ЕК, односно ЕУ препознала Србију и наше министарство као поузданог партнера. На нама је сада да урадимо све, односно да завршимо програм ИПАРД 2, да након потписивања финансијског споразума ИПАР 3 приступимо његовој реализацији, али исто тако и да већ озбиљно размишљамо на који начин ћемо да користимо претприступне фондове ЕУ када је реч о помоћи нашој пољопривреди и после 2027“, нагласио је он.

Мартиновић је додао и да је 2027 изузетно значајна годин за Србију јер нас те године очекује специјализована изложба ЕXПО 2027, која ће се одржати у Београду и на којој ћемо приказати Европи и читавом свету наша најсавременија достигнућа у свим областима друштвеног живота, привреде, информационих технологија, као и пољопривреде која се из године у годину убрзано развија.

Поред чланова ИПАРД III Одбора за праћење, данашњој седници присуствовали су и представници ЕК, Делегације ЕУ у Србији, министарстава финансија и за европске интеграције, као и Канцеларије за ревизију система управљања средствима ЕУ, Републичког завода за статистику (РЗС) и други.

Srednji kurs dinara za evro danas 117,0403, za dolar 109,0573

Преузмите андроид апликацију.