Најбољи начин да брзо поцрните је здраво сунчање уз крему са високим заштитним фактором и наношење уља, џемова и мармеладе за убрзано тамњење.
Мармеладе, џемови и уља за убрзано тамњење нису новост на нашем тржишту, а ретко ћете наћи особу на плажи без бар једног од наведених производа.
Реч је о производима који привлаче сунчеве зраке на кожу како би што пре постигла тамнију кожу. Овакви препарати најчешће немају заштитни фактор и могу бити опасни за кожу ако се користе сами.
У наставку наводимо неколико ствари на које треба обратити пажњу када користите уља и мармеладе за убрзано тамњење коже током лета.
Уље за убрзано тамњење – како то функционише?
Ефекат уља за убрзано тамњење зависиће првенствено од тога колико дуго излажете кожу сунцу. Џемови и мармеладе за заштиту од сунца делују тако што привлаче сунчеве ултраљубичасте зраке на кожу. Иако кожа већ добија много сунца и без њега, овакви производи могу убрзати процес тамњења коже. Повећано излагање сунцу и већи „пријем” сунчевих зрака резултира повећаном производњом меланина у кожи, што узрокује тамни тен. Производи за убрзано тамњење најчешће не користе заштиту од сунца, због чега је пре наношења мармеладе обавезно нанети крему са заштитним фактором како би се брже постигао тамнији тен. Састојци у производима за убрзано тамњење коже Осим што су сјајна и привлачна сунцу, уља и други производи за сунчање могу да садрже састојке који помажу у одржавању и стварању тамног тена стимулишући производњу меланина. Меланин је тамносмеђи пигмент који имамо као заштитни механизам у нашој кожи.
Ово су састојци који му помажу да ради:
- дихидроксиацетон (ДХА)
- каротеноиди
- ликопен
- уље шаргарепе
- бурити уље
- кокосово уље
- орахово уље
- маслиново уље
- уље малине
- ши бутер
Дихидроксиацетон
Најчешћи састојак који ћете наћи у кремама и уљима за сунчање је дихидроксиацетон (ДХА), безбојни природни шећер који хемијски реагује са природним аминокиселинама у горњем слоју коже. Овај састојак убрзава ефекат тамњења, који постепено нестаје с временом и природним пилингом коже.
Каротеноиди
Састојци који се често налазе на листи су и каротеноиди који подстичу кожу да производи меланин. Најчешће је то бета-каротен изолован из шаргарепе. Каротеноиди су група жутих, наранџастих и црвених биљних пигмената. У свом природном облику налазе се у воћу и поврћу и дају им жуту или наранџасту боју. Каротеноиди, када се узимају орално, добро утичу на здравље коже, као антиоксиданси доприносе расту ћелија, штите од тумора и смањују ниво лошег холестерола. На кожи, у мармеладама за убрзано тамњење, овај састојак делује тако што стимулише синтезу меланина и смањује негативно дејство сунца на кожу. Осим каротеноида, џемови за убрзано тамњење могу да садрже и уље шаргарепе богато бета-каротеном.
Уље шаргарепе
Шаргарепа је посебно позната у уљима за убрзано тамњење због бета-каротена, али је и бурити уље одличан састојак. Ово је једно од уља са највећим процентом каротеноида. Делује као антиоксиданс и штити кожу од УВ зрачења апсорбујући УВ зраке.
Ликопен
Ликопен као антиоксиданс који се обично изолује из парадајза чини кожу отпорнијом на сунце. Због тога се често додаје у мармеладе за убрзано тамњење како би заштитио кожу од опекотина и тако промовисао убрзано тамњење без оштећења коже. Осим уља, било би добро да се ликопен конзумира из хране, на пример, парадајза.
Кокосово уље за сунчање
Није реткост да мирис кокоса повезујемо са летом, јер је кокосово уље чест састојак уља за убрзано тамњење. Садржи висок ниво масних киселина које хидрирају кожу, али и помажу код тамњења. Кокосово уље помаже да се стимулише производња меланина испод површине коже и брзо се упија у кожу. Такође помаже у смањењу запаљенских процеса који се могу јавити на површини коже. Не препоручује се коришћење само кокосовог уља за сунчање директно на чистој кожи.
Орахово уље за сунчање
Ово уље помаже код убрзаног тамњења тако што убрзава и појачава синтезу меланина у кожи. Садржи калијум, калцијум, магнезијум и витамине Б и Ц групе као и засићене масне киселине. Све ово помаже у хидратацији коже и бржем тамњењу.
Маслиново уље
Једно од најчешћих уља за убрзано тамњење које се користи на нашим просторима је маслиново уље. Природно маслиново уље пружа бројне предности за цело тело, кожу и косу. Хидрира кожу, стимулише производњу меланина, враћа јој сјај и еластичност, помаже привлачењу сунца и бржем тамњењу. Садржи висок ниво антиоксиданата, укључујући витамин Е и полифеноле који успоравају знаке старења коже.
Уље малине за сунчање
Ово уље, посебно чилеанске малине, има способност да апсорбује УВБ зраке и висок ниво витамина Е. Овим састојцима пружа заштиту од сунца и чест је састојак природне козметике за сунчање. Добар је за подстицање производње меланина, али и као добра заштита коже након сунчања. Има бројна заштитна својства и делује противупално и благотворно на екцеме, сувоћу и друга упална стања коже.
Ши путер
Маслац за брже тамњење је такође један од обавезних летњих производа за постизање тамнијег тена. Најчешће се додаје производима за сунчање јер може дуже да остане на кожи и обнавља и храни суву кожу. Маслац у таквим производима такође олакшава наношење јер се лако размазује и не оставља лепљив траг као нека уља.
Обавезна крема за сунчање
Сви наведени састојци су одлични за убрзано тамњење коже, али се не препоручује употреба самих уља на чистој кожи. Ово упозорење важи и за природна и органска уља. Уља сама по себи обично немају никакву СПФ заштиту од сунца, а привлаче сунчеве зраке. Самим наношењем уља, без креме са заштитним фактором, ризикујете да добијете још опекотина од сунца. Изгорела кожа ће се брзо ољуштити и вратити изглед ваше коже у првобитни положај и неће доћи до потамњења тена.
Закључак
Најбољи начин да брзо добијете препланулост је здраво тамњење кремом са високим заштитним фактором и наношењем уља, џемова и мармеладе за убрзано тамњење. Такође се саветује избегавање директне сунчеве светлости у најгорем периоду дана од 11 до 15 часова и ношење покривала за главу и очи.
Znakovi da je vašem detetu pretoplo: Roditelje prave ove greške u oblačenju dece
Преузмите андроид апликацију.