Стручњаци запажају да се и поред лако доступних терапија, не лечи више од половине особа са мањком гвожђа.
Малокрвност (анемија) је стање у којем се уочава смањен број црвених крвних зрнаца или хемоглобина у крви. Мањак црвених крвних зрнаца или хемоглобина резултира недостатком кисеоника у ткивима. Анемичне особе често се жале ма умор, слабост, вртоглавице, боја коже је бледа. Најчешћи облик малокрвности јесте сидеропенијска анемија која је последица недостатка гвожђа у организму. Смањене количине гвожђа могу да ослабе когнитивне способност и срце, доведу до низа здравствених компликација, упозоравају стручњаци.
Више од половине малокрвних особа се не лечи
Претпоставља се да је због неодговарајуће исхране, али и „брзе хране“ са обиљем соли, шећера и масноћа, анемија све заступљенији здравствени проблем у савременом свету. Мањак гвожђа је чешћи него што се у први мах очекивало, истраживање објављено у JAMA Network Open у којем је учествовало 8.000 особа бележи мањак гвожђа код 29 одсто испитаника. Тачан број одраслих особа које пате од анемије због недостатка гвожђа није познат, али стручњаци запажају да се и поред лако доступних терапија, не лечи више од половине особа са мањком гвожђа.
Мањак гвожђа водећи фактор ризика за настанак болести
Црвена крвна зрнца (еритроцити) садрже хемоглобин, протеин који преноси кисеоник из плућа до ткива у организму. Услед недовољних залиха гвожђа најчешће се јавља малокрвност, али мањак гвожђа може да доведе и до синдрома нервозних ногу, умањене физичке и когнитивне способности, срчане инсуфицијенције. Сматра се да је недостатак гвожђа један од водећи фактора ризика за појаву неког облика болести на глобалном нивоу.
Поред умора, слабости, вртоглавице, бледе боје коже, малокрвне особе се жале на проблеме са дисањем посебно после физичког напора, јављају се и главобоље, убрзан рад срца, могућ је губитак косе, док нокти постају лако ломљиви.
Малокрвност се чешће запажа код жена
Лекари истичу да су жене у повећаном ризику од мањка гвожђа због менструалног крварења, као и у периодима трудноће и дојења. Недостатак овог битног минерала бележи се и после оперативних захвата, повреда, гастроинтестиналних болести, пептичког улкуса. Мањак гвожђа је и последица веганске и вегетаријанске исхране.
Црвено месо као извор гвожђа
Квалитетна и добро избалансирана исхрана један је од начина на које можемо да регулишемо вредности гвожђа. Црвено месо је најпознатији извор гвожђа. Хем гвожђе потиче из намирница животињског порекла, али овог минерала има и биљкама и тада се означава као нехем гвожђе. Лекари кажу да наше тело лакше апсорбује хем гвожђе.
С друге стране хем гвожђе, у прекомерним количинама, може да доведе до ризика од дијабетеса тиап 2 и развоја других здравствених проблема, упозоравају стручњаци.
– Само по себи црвено месо није штетно у малим количинама, проблем је када се прекомерно конзумира, у већим порцијама и посебно производима као што су сланина и кобасице – каже дијететичар Yаа Боакyе.
Редовно конзумирање већих количина црвеног меса неки стручњаци повезују са повећаним ризиком од кардиоваскуларних болести, рака дебелог црева.
Малокрвност може да се победи одговарајућом исхраном
Гастроинтестинални дијететичар Адриан Хернандез потврђује да наше тело лакше апсорбује хем гвожђе, али и додаје да поред црвеног меса гвожђа има и у живинском месу, риби, јајима.
Када је реч о биљној храни највише гвожђа има у житарицама целог зрна, лиснатом зеленом поврћу, орашастим плодовима, семенкама.
Авери Зенкер, регистровани дијететичар додаје да су битни извори гвожђа и сочиво, грашак, пасуљ, сушено воће (смокве, урме, шљиве), кромпир, какао прах, тамна чоколада са већим садржајем какаа.
Важност витамина Ц
Храна богата гвожђем у комбинацији са витамином Ц један је од најбољих начина надокнаде залиха гвожђа. Препоручују се зато намирнице богате витамином Ц као што су агруми, паприке, бобице, парадајз, киви. На овај начин ојачаћемо имунитет и на најбољи начин припремити тело за надолазеће хладније дане у години.
Кафа, чај и вино
Авери Зенкер саветује да избегавамо конзумацију чаја или кафе непосредно пред оброк, или одмах после оброка. Сва наведена пића садрже танине који могу инхибирати апсорпцију гвожђа. Калцијум којим обилују млеко и млечни производи, такође, може да ограничи апсорбцију гвожђа.
– Покушајте да суплементе калцијума или храну богату калцијумом конзумирате одвојено од оброка у којем има гвожђа – објашњава Зенкер.
Малокрвност се најчешће утврђује испитивањем нивоа хемоглобина. Нормалне вредности хемоглобина су 11 до 16 г/дл за децу, 12,1 до 15,1 г/дл за жене, 13,8 до 17,2 г/дл, за мушкарце.
Преузмите андроид апликацију.