Министар финансија Синиша Мали је током полемике са посланицима опозиције истакао да је живот у Србији данас бољи него пре 10 година.
Лидер Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута тврдио је, током синоћне расправе, да народ у Србији живи лоше и да је на ивици егзистенције, а Мали је у расправи рекао да је у време Драгана Ђиласа стопа незапослености била 25,9 одсто.
„Око 467 фабрика отворено у последњих 10 година, председник Александар Вучић их је отворио, а не Драган Ђилас.
За његово време, пола милиона је остало без посла”, рекао је Мали и истакао да се ова власт бори за свако ново радно место, те поручио да ће наставити да то ради и у будућности.
Осврнуо се и на просечну плату која је пре 10 година, каже, била 300 евра, а данас је 840 евра, док је незапосленост рекордно ниска, а 2,3 милиона људи ради. Он је поручио да ће бити још боље, да ће се борити за нове путеве, да деца имају још боље школе, универзитете, путеве.
Мали је полемисао и са председником новоформираног Народног покрета Србије Мирославом Алексићем. Мали је оповргао тврдње Алексића, који је у скупштинској расправи рекао да министар говори о Србији као земљи благостања.
„Каже да сам говорио да је Србија земља благостања. Не, то нисам никада рекао. Рекао сам да се у Србји живи боље данас него што се живело за време његове власти и његовог шефа Драгана Ђиласа. Али сам такође рекао и да нисмо задовољни. Да хоћемо још веће плате, пензије, да дижемо животни стандард грађана Србије, како би дошли до тог нивоа стандарда ЕУ, који желимо што пре да досегнемо”, истакао је Мали.
Речено је, додао је министар, и да је само Северна Македонија испод Србије у платама, што није тачно.
„Просечна плата ове године је 575 евра у Македонији и она јесте далеко иза Србије где је просечна плата изнад 800 евра. Али имамо просечну плату која је виша од Бугарске, затим Босне и Херцеговине, где је 637 евра, Албаније, где је 490 евра. Међу тим земљама Западног Балкана Србија се показала као доминантна економија.
Када погледате кумулативни раст плата од 2012. године, просечна плата у Србији упркос кризи и фискалној консолидацији и свим изазовима са којима смо се суочили била је 96 одсто. Толики је био раст плата за 10 година”, казао је Мали.
Он је додао да је просечан раст зарада у том периоду у Северној Македонији био 69 одсто, Албанији 62 одсто, Црној Гори 60 одсто, а у БИХ 50,9 одсто.
„Оно што је моја порука грађанима је да нам расту плате брже него у другим земљама региона. Достижемо их брже и идемо ка том животном стандарду који желимо да досегнемо.
Преузмите андроид апликацију.