Често након оброка имамо невероватно велику жељу да се „засладимо“. Осим што слаткиши отежавају борбу против вишка килограма, лоше утичу и на наше здравље, па би било добро смањити их на минимум.
Они који дан започну обилним, здравим доручком богатим влакнима и угљеним хидратима као што су житарице и воће и квалитетним протеинима као што су месо, јаја и млечни производи, започињу дан са стабилним нивоом шећера у крви.
Иначе, људи који обилније доручкују, имају мању жељу за храном увече и боље контролишу величину порција.
Ужине би требало да буду састављене од угљених хидрата богатих влакнима и протеинима. Важно је одабрати квалитетну ужину. Влакна и протеини успоравају варење, што значи да раније осетите ситост и дуже остајете сити.
Стога, када упарите ово двоје, стабилизујете ниво шећера у крви и ниво енергије. Комбинујте сир и воће, или суво месо и плочицу од житарица, могућ је и тост од целог зрна са путером од кикирикија.
Немојте прегладнети
Људи често мисле да је добро прескочити оброк и да ће тако бити здравији, али то ће само повећати жудњу за нездравим стварима.
Када су људи гладни, обично не траже броколи. Уместо тога, траже нешто слатко да подигну ниво шећера у крви на нормалу.
Пад шећера изазива умор, главобољу, а можете чак искусити и вртоглавицу, дрхтавицу или мучнину. Чешће једење и једење угљених хидрата или протеина може спречити нагли пад шећера у крви и помоћи у избегавању жудње за слаткишима.
За ужину суве шљиве
Ако жудите за слаткишима, покушајте да једете неке природне слаткише попут сувих шљива. Природно су слатке и пуне корисних хранљивих материја које помажу здрављу костију.
Једно истраживање је показало да људи који су грицкали суве шљиве уносе мање калорија касније током дана од оних који су грицкали нешто друго.
Вежбајте навике које стимулишу производњу серотонина
Једење слатког може вам дати осећај тренутног задовољства, али шта ако постоје и други начини да то постигнете?
Шећер може повећати количину серотонина у мозгу. Пошто је то хормон због којег се осећамо добро, људи мисле да жуде за том дозом серотонина када жуде за слаткишима.
На срећу, шећер није једини начин да се стимулише производња серотонина, вежбање и излагање сунцу могу подстаћи осећај среће и на тај начин помоћи да се избегне жеља за слаткишима.
Добар сан
Људи се често фокусирају на вежбање и здраву исхрану и заборављају да је добар сан једнако важан.
Ако не спавате између седам и осам сати ноћу, то може изазвати хормонални дисбаланс и изазвати снажну жељу за слатким и другим „брзим“ угљеним хидратима. Зато је важно да вам добар и квалитетан сан буде приоритет.
Једите храну богату магнезијумом
Понекад, када жудите за шећером, ваше тело заправо покушава да вам каже да му недостаје неки витамин или минерал.
Један од нежељених ефеката недостатка магнезијума је жудња за шећером. Да бисте то избегли, једите авокадо, орашасте плодове и другу храну богату магнезијумом.
Odlična namirnica koja će vam pomoći da brzo izgubite težinu
Преузмите андроид апликацију.