Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да Србија има залихе гаса од око 670 милиона кубних метара гаса, што је довољно за два месеца задовољења свих потреба земље за тим енергентом.
Ми смо у Мађарској ускладиштили 380 милиона кубика гаса и са гасом у Банатском Двору где имамо 290 милиона кубних метара, све и да нигде не буиде гаса имамо довољно за два месеца. Можемо да повлачимо шест милиона кубика дневно из Мађарске и четири милиона из Банатског Двора“, рекао је Мали гостујуцјхи на ТВ Првој.
Додао је како Мађарска има још гасних складишта и подсетио да је мађарски премијер Виктор Орбан изјавио да ће та земље помоћи Србији ако јој буде потребно још гаса.
Мали је нагласио да ће и Србија Мађарској помоћи уколико јој буду потребне неке друге ствари и оценио да је веома важно да се земље у региону међусобно помажу у овој кризи.
Министар финансија је рекао да ће држава помоћи становништву да лакше поднесе постојећу финансијску и енергетску кризу.
Мали је истакао да се Србија за последњих 10 година веома променила и навео као пример да је БДП дуплиран у односну на 2012. годину када је био 33 милијарди евра, а до краја ове године се очекује да достигне 60,3 милијарде евра.
Поредио је и просечну плату која је пре 10 година била 331 евро, а данас је 623 евра и додао на то ауто-путеве и брзу пругу који су изграђени у међувремену.
Мали је рекао да је удео јавног дуга у БДП-у био 68 процената, а данас је 55 одсто и додао како нам расту БДП, извоз, девизне резерве и директне стране инвестиције
„Расте нам запосленост. У другом кварталу смо имали 8,9 одсто стопу незапослености, што је најниже до сада а 2012. 25,9 одсто, што оправдава стратегију да улажемо у инфраструктуру и привреду„, рекао је Мали.
Нагласио је да држава и даље нејвећи терет кризе узима на себе кроз ниске цене енергената.
„Ми подржавамо кроз ниске цене струје и гаса грађане и економију. Цена стује иде на 300, 400 и 500 евра по мегавату, а ми имамо цену за грађане која је у просеку у просеку 43 евра, тако што подржавамо пословање ЕПС-а“, објаснио је Мали.
Он је подсетио на речи председика Александра Вучића да ће високе цене енергије довесто до затварања малих и средњих предузећа и навео пример Северне Македоније која струју продаје по тржишним ценама, што мала педузећа не могу да издрже.
Мали је рекао да ће то довести до раста незапослености и додао да Србија то неће да дозволи и тзато држава преузима највећи терет кризе на себа, а уз то повећава плате у јанвом ексторту 12,5 одсто и пензија од опреко 20 одсто.
„Управо тако штитимо животни стандард наших најстаријих грађана. Када погледате, инфлација ове године је 11 одсто, дакле много веће је повећање пензија. Минимална зарада 14 одсто иде горе, а следеће године ћемо послодавце ослободити једног дела обавеза према ПИО фонду и повећавамо неопорезиви део плата. Радимо све што можемо како би избили сваки аргумент из руку некоме ко би да отпусти раднике“, рекао је Мали.
Оцено је да Србија мало боље стоји него друге дртжаве у региону и навео да држава данас има 270 милијарди динара у буџету, оценивши како то значи да је поптуно ликвидна.
Мали је рекао да се влада труди да се криза што мање одрази на нашу економију и навео податак да је у другом кварталу ове године привредни раст био 3,9 одсто.
„Ми сви гледамо да преживимо до 1. априла, да знамо да је зимска сезона завршена и сваки дан који добијемо да имамо довољно струје, гаса да издржимо и преживимо“, рекао је Мали.
Он је на примедбу гладаоца о томе како мале фирме, које су пословале с прометом испод осам милиона динара, сада због раста цена прелазе тај лимит и улазе у систем ПДВ-а рекао да то није само због тога.
„Ми смо увели систем еФактура и фискализацијом, све мора да прође кроз систем и они који су мало управљали својим прометом, сада улазе у систем. Мислим да је то добро, тај се новац враћа уколико постоји промет, све је брже, једноставније, мани су трошкови, и позивам чак и оне који су близу тог нивао да уђу у систем ПДВ-а“, поручио је Мали.
На питање када ће држава убрзати процердуру за подношење документације мајки с првим дететом за субвенцију за стан, рекао је да Министарство истог дана исплаћује помоћ од 20.000 евра када добије документацију.
„Ја охрабрујем мајке да се пријаве и локалне смаоуправе да што пре завршавају ту процедутру. Имамо новца и ово је жеља да мајкама обезбеилмо кров на главом“, апеловао је Мали.
Он је потврдио да се цена хлеба Сава неће повећавати и подсетио да држава већ месецима контролише цене основних животних мамирница, сем цене млека, је рту влада несташица, па су дозвољене тржишне цене.
„Гледамо да се те негативне последице што мање осете код грађана, а никада већа криза није била. С друге стрене, повећавамо плате и пензије изнад инфлације, а не заустављамо ни једну инфраструктурну инвестицију, што показује снагу наших јавних финасија“, рекао је министар финансија.
Нагласио је да Србија није крива за енергетску кризу и Украјину и додао како је инфлација увезена, али је и оценио да се ми боримо боље од неких других у региону.
Мали је нагласио да је европска економија у лошој ситуацији и да улази у рецесију.
„Евро никада није био слабији према долару, цене енергената убијају европску економију и земље полако улазе у рецесију. Рекордан вредност долара значи да Америка сада може да покупује имовину разних земаља и предузећа на европском тлу. Европа није никада била слабија, а она се мислим и слабије сналазе, с обзиром на понашање ЕЦБ-а која споро подиже каматне стопе“, рекао је Мали.
Објаснио је да, када се то дешава долази до смањења инвестирања и „хлађења“ економије, што води у рецесију, затварање фабрика и отпшуштање радника и нагласио да је зато веома важна мера Народне банке Србије да одржава ниво девизног курса.
„То је сидро за инвестиције и зато мнастојимо да га одржавамо стабилним у што дужем периоду, како би предузећа могла да планирају производњу. Једноставно није, ситуација је комплексна, боримо се и можда смо у бољој ситуацији него други. У наредним месецима ће бити тешко, али дајемо све од себе да се те негативне последице што мање осете и да из ове зиме изађемо јачи“, истакао је Мали.
Закључио је да је добро што Србија има пријатеље у региону попут Мађарске и Отворени Балкан, јер зна да может на неког да се ослони.
Pogledajte: Novi Sad dobija jednu od najvećih fabrika „Kontinentala“ u svetu (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.