Почетна > Бизнис
Бизнис

Мали: Србија економски и финансијски потпуно стабилна

Србија је економски и финансијски потпуно стабилна и наши макроекономски показатељи су, упркос светској економској кризи, на задовољавајућем нивоу, и то је једина истина, поручио је синоћ министар финансија Синиша Мали, реагујући на писање појединих медија који те чињенице оспоравају.
Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

“Иако поједини медији то доводе у питање и оспоравају, наш БДП расте из године у годину. Ако посматрамо период од 2012. до 2022. године, видећемо да је 2012. године БДП у апсолутном износу био 33,7 милијарди евра, 2021. године је био 53,3 милијарде евра, а пројектовано је да ће ове године износити око 60,2 милијарде евра. Такође, очекујемо да ће наш БДП у апсолутном износу 2023. године износити око 68 милијарди евра“, навео је Мали на Фејсбуку.

Додао је да је БДП по глави становника 2012. године износио 4.677 евра, а у 2021. години 7.803 евра.

“Да ли смо задовољни? Јесмо, ако се има у виду тачка са које смо пошли и да смо остварили значајан раст, али и нисмо, јер увек морамо да тежимо ка вишем и бољем“, навео је министар финансија.

Чињеница је, како је истакао, и да је Србија у две године пандемије била најбрже растућа економија у Европи са привредним растом од 6,6 одсто БДП кумулативно.

“И ове 2022. године, када се пред нашим очима пише нова историја света, када и много јаче економије од наше клизе у рецесију, остварујемо привредни раст, који је у првих девет месеци износио 2,9 одсто БДП“, каже Мали.

Јавни дуг нам је под контролом, на нивоу од 55 одсто БДП, а незапосленост је на рекордно ниском нивоу од 8,9 одсто колико је износила у трећем кварталу ове године, нагласио је Мали уз подсећање да је незапосленост пре 10 година износила рекордних 25,9 одсто.

“Идемо даље. Закључно са 10. децембром имамо четири милијарде и 95 милиона евра страних директних инвестиција. То показује да чак ни сада инвеститори нису одустали од нас, већ смо остали атрактивна инвестициона дестинација и лидер у региону у привлачењу СДИ“, додаје он.

Чак и у години светске економске кризе, како каже Мали, имамо новца за повећање пензија од 20,8 одсто кумулативно, за повећање плата у јавном сектору од 12,5 одсто, за повећање плата војних лица за 25 одсто, и за повећање минималне зараде од 14,3 одсто.

“Просечна нето зарада за септембар износила је 639 евра, а пре десет година је била 331 евро. Такође, са предстојећим повећањем плата и пензија, просечна плата у децембру следеће године износиће 816 евра, а просечна пензија 322 евра“, истакао је министар.

“И као што неки нису веровали председнику Александру Вучићу да ће просечна плата у Србији прећи пет стотина евра, сада нам не верују да ће до краја мандата ове Владе просечна плата бити хиљаду евра, а пензија 430 евра. А хоће, јер свако обећање које смо дали смо и испунили“, додао је.

Уз све наведено, истакао је Синиша Мали, настављамо са капиталним пројектима које смо започели, и за њих имамо рекордна издвајања.

“Градимо ауто-путеве и брзе саобраћајнице, пруге, метро, обнављамо и градимо школе, болнице, домове здравља, фабрике за пречишћавање отпадних вода…Сматрам и да нови аранжман са Међународним монетарним фондом, као и сет нових фискалних правила, потврђују да смо потпуно посвећени даљем наставку реформи у нашој земљи“, навео је Мали.

“Сви подаци које сам навео, не могу се оспорити, иако би многи то желели. Живимо у тешким, изазовним временима. Испред нас су, бојим се, још тежа и изазовнија. Али не предајемо се, као што никада и нисмо. Да ли ће бити лако? Наравно да неће, нисмо ни рекли да хоће. Али немамо времена за губљење. Наставићемо да радимо и градимо нашу земљу и да од ње правимо боље место за живот свих њених грађана. И то је политика од које нећемо и не смемо одустати“, закључио је министар финансија.

Srpska i poljska kompanija postaju partneri, jača energetska efikasnost u zemlji

Преузмите андроид апликацију.