Почетна > Србија
Србија

Мали се састао са мисијом ММФ-а у оквиру прве ревизије нефинансијског аранжмана

 Делегација Министарства финансија, на челу са првим потпредседником Владе Србије и министром Синишом Малим, састала се данас са мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) коју предводи Анет Кјобе.
Фото: Танјуг/Andrew Harnik

То је био први састанак у ресорном министарству у оквиру прве ревизије актуелног нефинансијског аранжмана у виду Инструмента за координацију политика.Мали је истакао да је 2024. била добра година и да је Србија ову годину започела са бројним изазовима који су довели до смањења пројекција привредног раста и до смањења страних директних инвестиција, саопштило је министарство.

Он је додао да ће наша земља ипак остати на дефициту који је испод три одсто БДП-а, што је важно како за макроекономску стабилност, тако и за аранжман са ММФ-ом.

Мали је казао да је тржиште рада у Србији и даље добро, да је буџет ликвидан, као и да имамо низак ниво јавног дуга у односу на БДП.

У саопштењу се наглашава да су осим о макроекономским резултатима Мали и Кјобе разговарали и о другим циљевима у оквиру новог аранжмана, као што су реформски циљеви у оквиру сектора енергетике, о процесу јачања капацитета у Пореској управи, као и о запошљавању 1.000 нових особа у току ове године.

С обзиром на то да је у фебруару ове године спроведена Мисија ММФ за евалуацију фискалне транспарентности, Анет Кјобе је истакла да је Србија много урадила у смислу фискалне транспарентности, поготово узимајући у обзир резултате ове мисије чија објава се ускоро очекује.

“Према актуелном аранжману, фискални програм је заснован на фискалном дефициту од највише три одсто БДП-а током трајања аранжмана и 2,5 одсто БДП-а током 2028. и 2029. године, што помаже да се одреде приоритети у спровођењу пројеката и додатно смањује јавни дуг”, наводи се у саопштењу.

Министарство финансија наводи и да ће пратеће фискално-структурне реформе и реформе државних предузећа, укључујући енергетски сектор, допринети ублажавању фискалних ризика.

Подсећа се и да је аранжман Инструмент за координацију политика, који је ММФ одобрио Србији у децембру 2024. саветодавног карактера и да не предвиђа коришћење финансијских средстава.

Тај аранжман, како се наглашава, трајаће три године како би покрио период целог инвестиционог циклуса.

Мисија ММФ борави у Србији до 11. јуна 2025. године, а званични разговори представника Србије с мисијом ММФ-а почели су пленарним састанком који је данас одржан у Народној банци Србије (НБС).

 

НАЛЕД номиновао десет реформских приоритета за нову Владу Србије

Преузмите андроид апликацију.