Почетна > Србија
Србија

Мали: Раст БДП у трећем кварталу 3,5 одсто, ове године укупни раст 2,5 одсто

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је стопа раста БДП Србије у трећем кварталу ове године била 3,5 одсто и да ће укупан раст ове године износити 3,5 одсто.
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Мали је синоћ гостујући на РТС поручио да влада никада неће одустати од борбе против сиромаштва и већег животног стандарда грађана.

„То је веома висока стопа раста, расте нам индустрија, расте нам грађевинарство, расте услужна делатност. С обзиром на то да растемо и у првом и у другом кварталу, потпуно смо по динамици да ове године наш БДП порасте 2,5 одсто“, рекао је Мали.

Истакао је да је због кризе велики број земаља ЕУ у рецесији, док Србија и даље расте.

Додао је да, када је животни стандард грађана Србије у питању, влада не одустаје од своје стратегије и економске политике, усмерене на повећање плата и пензија, као и повећање минималних зарада и пуну запосленост.

„Већ у децембру ове године, просечна плата у Србији биће 840 евра, поређење ради пре само 10 година била је 329 евра, иде нам повећање од 10 одсто од 1. јануара додатно на то. Када су пензије у питању, дакле, од 1. јануара са повећањем од 14,8 одсто и све је то у буџету за наредну годину. Дакле, просечна пензија у Србији биће 390 евра. Поређење ради, пре само 10 година била је 204 евра. И минимална зарада нам расте за рекордних 17,8 одсто од 1. јануара и идемо на преко 400 евра, то јест 47.154 динара“, рекао је Мали.

Како је навео, најважнији фактор борбе против сиромаштва и за бољи животни стандард је управо овај да у Србији данас имамо рекордан број запослених – 2.360.000 људи ради, плаћа порезе и доприносе.

„То је пола милиона нових радних места креираних у последњих 10 година, што је најважнији показатељ да људи, осим што имају веће плате, веће пензије, веће минималне зараде, имају и сигуран посао“, поручио је Мали.

Како је рекао, влада је припремила читав сет мера против инфлације, а које је према његовим речима настала због короне, рата у Украјини, рекордног раста цена у сектору енергетике.

„Раст пензија у првих девет месеци ове године је 7,2 одсто у реалном износу. И повећање плата и повећање пензија у последње две године је изнад нивоа инфлације. И са том стратегијом настављамо и од 1. јануара наредне године“, рекао је Мали.

Он је одбацио критике опозиције да се помоћ грађанима даје неселективно, рекавши да је то борба за бољи стандард грађана.

Каже да је то борба за животни стандард грађана Србије.

„Следи помоћ пензионерима и 30. новембра исплатићемо 20.000 динара додатну једнократну помоћ нашим пензионерима. То је подршка њиховом животном стандарду. Помоћи ћемо сада са 10.000 динара све примаоце новчане социјалне помоћи“, рекао је Мали.

Подсетио је да је исплаћено и 10.000 динара мајкама за свако дете до 16 година.

„Дакле, ако погледате плату у августу, последњи податак, у односу на август прошле године, просечна плата је за 2,6 одсто већа у реалном износу“, истакао је Мали.

Он је додао да не живимо у златном добу, али да су наше перформанске добре.

Биљана Ђорђевић из Зелено-левог фронта/Не давимо Београд је рекла РТС-у да се стално прича о просечној плати, али да већина грађана нема ту плату.

Каже и да већина грађана сав новац троши за храну и да им не остаје им новац за било шта друго.

Што се предлога тиче, Ђорђевић каже да су из ове коалиције, током годину дана колико су у парламенту, предлагали низ мера којима би се помогао и буџет, али и грађани Србије.

Она тврди да социјална давања нису била циљана, већ ад хок.

„Када је реч о инфлацији стално слушамо да је увезена, али како објашњавате да је у Украјини у којој бесни рат инфлација мања, као и у ЕУ. Корупција и начин на који су се водила нека јавна предузећа није увезено, на пример колапс ЕПС-а 2021. године због чега смо били принуђени да увозимо најскупљу струју. Ви сада морате да гасите ватру, није тачно да су мере коришћене адекватно и како је потребно, и да је све увезено“, нагласила је Ђорђевић.

Говорећи о социјалним картама, Биљана Ђорђевић каже да не мисли да је то добро, јер не открива људе којима је социјална помоћ потребна, већ их скидате са система социјалне помоћи.

Предраг Марсенић из Нове Демократске странке Србије указао је да је ситуација тешка, да постоје проблеми и да као друштво озбиљно назадујемо, јер нас има 750.000 мање.

„Није важно колика је сада плата, важно је шта можемо да купимо за ту плату“, рекао је Марсенић и додао да се за плату која је била 2006. могло више да купи него сада.

Рекао је је да је читава привреда конципирана тако да имамо јефтину струју, али да то није нешто што би требало да се хвалимо.

Потребан нам је, каже, економски патриотизам, да много више улажемо у пољопривреду, наменску индутрију, ИТ сектор.

„Статистика је чудна ствар, ми подржавамо меру помоћи пензионерима, али је то требало да се усклади, јер немају нисмо сви једнаки у друштву“, рекао је Марсенић.

Он је додао да је истина да је један део инфлације увезен и то онај који се односи на гас и нафту, али да је један део и до нас.

Дејан Раденковић из Социјалистичке партије Србије рекао је да у тој странци не види ниједну позицију у предложеном буџету за наредну годину која је спорна.

„Подржали смо буџет јер је и развојни и транспарентан, и видљива су улагања и у просвету, и помоћ социјално угроженим грађана. Не видим никакву бојазан, јер је и буџет конзервативан и веома прецизно урађен“, оценио је  Раденковић.

Према његовим речима, СПС је увек био за капиталне инвестиције.

„Сада имамо велике инвестиције које ће донети повраћај новца у буџет. Грешимо када је у питању задужење. Нико не улаже у Србију што воли СНС и СПС, директне инвестиције долазе јер влада сигурност“, истакао је Раденковић.

U Srbiji tokom dana pretežno sunčano, posle podne novo naoblačenje

Преузмите андроид апликацију.