Први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је у Србији у последњих 12 година изграђено 609 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, што је више него од 1945. до 2012. када је урађено 596 километара и истакао да је данас отворено још 19,56 км најмодернијег ауто-пута и да Србија наставља да се гради и побеђује у економији и инфраструктури.

Мали је нагласио да је зато данашње отварање деонице ауто-пута Е-763 “Милош Велики” од Паковраће до Пожеге, у дужини од 19,56 километара велики дан и успех свих грађана Србије.
“Данашњи дан је празник нашег успеха и треба да га славимо. Нових 19,5 километара аутопута у Србији, значи не само безбеднији саобраћај и брже стизање од тачке А до тачке Б, већ је реч о једном од најмодернијих аутопутева и ја бих рекао чак и у Европи. Имате и два најдужа друмска тунела у Србији, Лаз и Муњино брдо са свом сигнализацијом, сигурносним елементима и свим оним што је потребно. Значи оно што на крају крајева видите рецимо у некој Швајцарској, сад видите то и у Србији”, рекао је он за ТВ Прва.
Мали је нагласио и да је данашње отварање деонице ауто-пута Е-763 “Милош Велики” од Паковраће до Пожеге једна велика порука за све, а то је да “Србија ради, развија се, иде напред и побеђује у ономе у чему до сада није побеђивала – у економији и инфраструктури”.
Он је казао и да не сме да се заборави да је 609 нових километара ауто-путева и брзих саобраћајница у протеклих 12 година изграђено у условима када су биле поплаве, корона, фискална консолидација, рат у Украјини, енергетска криза, па и покушај блокадера да то све зауставе.
“Не само да смо ишли контра ветру, него смо имали још додатни притисак од ових блокадера и оних који желе да Србија стане, али упркос свему томе, председник, влада, и грађани Србије успели су у ономе што кажем 67 година нисмо успели. Сваки нови километар пута, аутопута, као и брзе саобраћајнице, значи нову индустријску зону и нову фабрику, па и ова фабрика у Чачку која је пре два дана отворена и која ће у првој фази запошљавати 500 радника, а у другој фази 800 радника је дошла што је изграђен пут до Чачка”, казао је Мали.
Према његовим речима, у Србији тренутно има осам или девет аутопутева и брзих саобраћајница које се граде и то су ствари како је нагласио које потпуно мењају Србију, јер допринос брзом, сигурнијем и безбеднијем саобраћају, али и привлаче инвеститоре и доприносе расту БДП-а што је основа за раст плата, пензија и минималних зарада.
“Ми се боримо да нашој деци оставимо бољу будућност, а то је контра ономе што мањина блокадера покушава да уради, а то је да заустави раст Србије. Мени је било потпуно непојмљиво, када је групица њих покушала да синоћ изађе на аутопут код Паковраћа и да га блокира. Ја не знам шта ти људи мисле и шта је њима у глави, шта они хоће”, рекао је Мали.
Како је подсетио до краја године следи и отварање дела аутопута Моравског коридора до Врњачке Бање као и отварање 24 или 25 километара Дунавског коридора, од Пожаревца па до Голупца.
“Сваки тај километар аутопута значи неко ново радно место, значи неку нову плату, значи неку нову фабрику”, рекао је он.
Министар финансија је навео и да недавна потврда Одбор директора Међународног монетарног фонда (ММФ) да је успешно завршена прва ревизија аранжмана Инструмент за координацију политика са Србијом потврда да је наша земља на добром путу упркос покушајима “блокадера, терориста, контејнераша да тај успех зауставе”.
“Тај извештај ММФ за нас је важан, јер нас у августу и септембру очекују нови извештаји кредитних агенција, о нашем кредитном рејтингу”, рекао је Мали и нагласио да свако подизање кредитног рејтинга значи више новца у буџету, више инвестиција, као и више простора за повећање плата, пензија и минималне зараде.
Први потпредседник владе је најавио и да ће од 1. октобра у Србији минимална зарада бити повећана са 457 на 500 евра, а разговара се да од 1. јануара наредне године она буде 550 евра.
“У време ових који сада покушавају да врате Србију назад, да блокирају раст земље, минимална зарада је била 15.700 динара, а сада 500 евра и иде се на то да буде 550 евра од наредне године. До краја 2027. како смо обећали кроз пројекат и програм Србија 2027, минимална зарада у Србији биће 650 евра”, истакао је Мали.
Он је навео и да ће до децембра ове године у Србији просечна зарада бити већа од 1.000 евра, а да ће до краја 2027. бити 1.400 евра.
Подсетио је и да је стопа незапослености тренутно у Србији 9,1 одсто.
“Идемо са повећањем пензија као што је председник најавио пре краја године, идемо са овим ванредним повећањем минималне зараде, па онда још једним и то су ствари које су од интереса за грађане Србије. То је оно због чега ми живимо и зашто радимо и боримо се. С овим отварањем аутопута покушавамо да покажемо и да укажемо на пут којим идемо и којим треба ићи, за разлику од оних који све то покушавају да зауставе”, рекао је Мали.
Он је нагласио и да је јуче стигла потврда да ће 117 земаља да учествује на специјализованој изложби Експо 2027. у Србији додавши да очекује да ће у наредних пар недеља тај број учесника бити већи од нашег циља који је 130 земаља учесника.
“Србија ће 2027. године бити центар света и имамо шансу да се представимо на прави начин. Зато је важно да се умрежујемо аутопутевима, да нам путеви буду тип топ као што је у Швајцарској, да имамо брзе пруге, нове фабрике, нове болнице, нове клиничке центре, школе, вртиће и да уложимо у нашу енергетику. То је све програм Србија 2027”, казао је Мали.
Према његовим речима, 2027. Србија отвара ново поглавље раста и развоја, што је у интересу највише ових млађих генерација, која су наша будућност.
Светске цене хране у јуну порасле због поскупљења биљних уља, меса и млека
Преузмите андроид апликацију.