Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да није Међународни биро за изложбе (БИЕ) дао Србији организацију изложбе Експо, која се 2027. одржава у Београду, већ је организација добијена већином гласова од укупно 184 чланова БИЕ и додао је да је Србија победила земље попут Сједињених Америчких Држава, Шпаније, Аргентине и Тајланда.

”За Србију је гласала 81 земља, а у овој трци смо победили САД, Шпанију, Аргентину и Тајланд”, написао је Мали на свом Фејсбук налогу.
Он је тако реаговао на објављени филм студената Факултета драмских уметности о Специјализованој изложби Експо Београд 2027 и оценио да се филм састоји од небројених нетачних тврдњи и површних закључака који указују на то да очигледно мора да се ради више на комуникацији са младим људима када је у питању овај пројекат.
”Дакле, победили смо на такмичењу и није нам то нико својевољно доделио. Даље, велика улагања државе у пројекат Експо и у програм ‘Скок у будућност – Србија 2027’ највише ће значити управо грађанима Србије, јер граде се нови ауто-путеви, болнице, школе, вртићи, научно – технолошки паркови, дакле све оно што грађанима олакшава свакодневни живот. Са друге стране, Експо има и много шири значај од тога, јер нам омогућава да угостимо цео свет на једном месту. Добили смо прилику коју су пре нас имале највеће и најзначајније земље света, и желимо да је искористимо на најбољи могући начин”, навео је Мали.
Како је рекао, све што се буде изградило остаје Београду.
”Све што се у том смислу изгради – остаје нашој деци. И Београдски сајам, и Национални стадион, и Акватик центар, и нова железничка пруга, станови који ће бити понуђени грађанима… Све то остаје Београду и Србији. Модуларни павиљони ће бити растављени и искоришћени за изградњу школа и спортских објеката широм Србије. Експо 2027 Београд је 100 одто наслеђе, све што се сагради имаће своју намену. Пројектна друштва која смо основали, она су баш то – пројектна, и постојаће док траје пројекат, до 2027. године”, навео је Мали.
Говорећи о пројектима, истакао је да су то све пројекти јавне употребе, јавног знацаја, за људе и за народ.
“Експо је јавни простор, Београдски сајам је јавни простор, станови који се граде ће бити понуђени грађанима… Дакле, овај просторни план предвиђа објекте јавне намене за све грађане. Шта је ту лоше? Ко је у прошлости протестовао када се градио Музеј савремене уметности? Зашто сада смета Природњачки музеј? Тај музеј треба да буде подршка културном и научном развоју Србије”, рекао је Мали.
Како је рекао, специјализована изложба није, како је названа у овом филму, ”бедна” верзија светске изложбе.
”Ову специјализовану изложбу угостили су најпре Стокхолм још 1936. године, затим Лисабон, Сарагоса, Ванкувер, Њу Орлеанс, Минхен, Рим, Берлин, Париз… Дакле, Београд стаје раме уз раме са таквим метрополама. На то треба да будемо поносни”, додао је он.
Осим безбројних изума који су представљени управо на претходним изложбама, рекао је Мали, ту су и бројне грађевине које су у своје време представљала права ”архитектонска чуда” у смислу начина пројектовања или грађевинског материјала који је коришћен.
“Кажете да се све ово ради због ‘пар редова плаката и по које макете’. Мислим да је важно да се информишете шта су све Експо изложбе од 1851. године до сада остављали народима по читавом свету”, навео је Мали.
Истакао је да су тако изграђени и монументална Кристална палата, Велики точак или Феррис Wхеел Џоржа Фериса, први у свету, Атомијум у Бриселу, па и Ајфелов торањ у Паризу.
“Србија је тако презентовала и хидроелектрану Ђердап и мост на Газели, изуме Николе Тесле који су заувек променили свет, али и дела чувеног Паје Јовановић”, додао је.
Како је рекао, програм “Скок у будућност – Србија 2027″ је транспарентан и доступан јавности.
”Он се налази на сајтовима званичних државних институција, као што је Министарство финансија, где је у нашој Фискалној стратегији јасно приказана табела у којој су објављени пројекти из тог програма”, рекао је Мали.
Казао је да није истина да се Србија ”задужила код ММФ 18 милијарди евра за програм Србија 2027”.
”Ми са том финансијском институцијом имамо нефинансијски, дакле искључиво саветодавни аранжман, те од њих не узимамо ни динара. Осим тога, цена Експо изложбе је 1,2 млрд евра, што је потврдио и генерални секретар БИЕ Димитри Керкентзес када је боравио у Београду. У овај износ улази не само изложбени простор, већ и Акватик центар, нова железничка пруга, пристан на Сави, саобраћајнице, комунална мрежа и јавни садржаји”, додао је министар.
Када је реч о лекс специалису, нетачно је да се тај закон може односити на објекте ван комплекса Експо у Сурчину, рекао је Мали и додао да није истина да нема граница и да се пројекат проширује.
”А још мање је тачно да пројекти не пролазе техничку контролу, када је у нацрту закона јасно дефинисано да објекти морају управо да прођу упрабо техничку контролу која гарантује њихову безбедност. Напомињем да ће овај закон да има ограничено трајање – до 2027. године. То значи да ће тим законом бити ограничена и територија и временски обухват у којем је могућа његова примена”, објаснио је Мали.
Мали је рекао да, када је у питању Досије о признању, а који управо садржи финансијске елементе које помињете, овај досије највећи број земаља не објављује пре изложбе јер садржи поверљиве информације попут планова пројекције развоја, комерцијалних стратегија, безбедносних протокола, планова и логистике, као и преговора са међународним партнерима.
Србија ће овај Досије објавити након изложбе, што је уобичајена пракса, рекао је Мали.
”Када говорите о ‘нерегистрованим фирмама без употребне дозволе’ није јасно на шта мислите, с обзиром на то да свака фирма мора да буде регистрована у АПР-у, а нејасна је и више пута поновљена фраза да ‘фирма нема употребну дозволу”’, додаје министар.
Када је у питању оптужба да неко приватизује водоизвиришта, Мали је подсетио да нико после 2000-их година није уклањао нелегалне куће на водоизвориштима, већ је то урађено сада, и не само да се уклањају нелегални објекти већ ће бити реконструисано 12 рени бунара који обезбеђују чисту пијећу воду за грађане Београда.
”Осим тога, реконструкцијом обалоутврда и насипа, чинимо град безбеднијим од поплава”, додао је.
Мали је позвао младе ауторе филма да убудуће слободно позову министра или његове колеге и питају за било коју дилему коју имају везано за реализацију нашег и њиховог Експа.
”Држава ће увек отворено и транспарентно комуницирати све поруке од значаја за јавност и ја ћу, као у овој прилици, личним примером показати да је могуће да се о овом пројекту води дијалог на националном нивоу, јер се ради о пројекту од највишег значаја за нашу државу и сваког њеног грађанина”, рекао је Мали
Преузмите андроид апликацију.