Србија има довољно новца на рачуну за измиривање свих својих обавеза, па и за враћање спољног дуга који износи око 30 одсто укупног дуга за ову годину, што је 184 милијарде динара, изјавио је за Танјуг министар финансија Синиша Мали.
„Ако погледате године иза нас, ми не каснимо ни дан, ни динара, у отплати дугова. Понашамо се веома одговорно и у стању смо да све дугове исплатимо и репрограмирамо, па се те стране грађани Србије немају разлога за бригу“, рекао је Мали.
Према његовим речима, наш јавни дуг тренутно износи око 54 одсто бруто домаћег производа (БДП), док је рецимо просек у земљама Европске уније (ЕУ) близу 95 процената.
Када је реч о враћању старих наслеђених дугова које су уговарале владе из претходних деценија, министар Мали је рекао да су у протеклом периоду сви стари дугови са великим каматним стопама од седам, осам или 10 одсто, репрограмирани или потпуно враћени.
„Неке кредите, као што је био кредит према Азербејџану који датира из 2012. године вратили смо много пре времена. Такође и неке обвезнице из 2012. по каматним стопама од 7,25 одсто, тако да у овом тренутку немамо тако скупих дугова, а ако погледате и просек каматне стопе коју плаћамо на јавни дуг, он је два или три пута мањи него што је био пре десетак година“, рекао је Мали.
Оценио је да је разлог за то једноставан, јер се Србија променила, а њен кредитни рејтинг је много већи.
Мали истиче да економија напредује, тако да више нема зеленашких камата које су грађани Србије плаћали пре само десетак година.
Каже да нам је остао још само дуг према Либији и то не због нас него због политичке ситуације у тој земљи, као и да би и он требало да се реши у наредном периоду.
На питање да ли се планира излазак на међународно тржиште дуга, односно емисија нових еврообвезница у 2023. години, рекао је да се то још не зна и да ће зависити од развоја ситуације.
„Видећемо, гледамо шта се дешава на тржишту капитала. Ситуација је сада поремећена, пратимо шта ради Европска централна банка и амерички ФЕД, јер начин на који они воде политику умногоме утиче на ситуацију на тржишту капитала“, рекао је Мали.
Као повољне околности навео је то што је Србија по повољним условима добила милијарду долара од Уједињених Арапских Емирата, као и да додатна средства, такође по повољним условима, обезбеђује стенд бај аранжман са Међународним монетарним фондом.
Захваљујући томе, истакао је он, обезбеђена је стабилност скоро за целу ову годину.
„Наравно планирамо излазак на домаће тржиште капитала као што и радимо сваке године, а за међународно тржиште ћемо још видети. Пратићемо шта се дешава и ако се буде створио такав амбијент и ситуација да можемо повољно да репрограмирамо неке од постојећих кредита или обезбедимо новац за неке додатне инвестиције које имају смисла, ми ћемо то урадити“, рекао је за Тањуг министар финансија Мали.
Lučić: Plan da Telekom postane svetski telekomunikacioni i multimedijalni igrač
Преузмите андроид апликацију.