Први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас Танјугу да је договор да Србија са ММФ склопи нови нефинансијски аранжман, који ће трајати три године, добар и јасан сигнал за грађане, домаћу привреду и стране инвеститоре.
Са представницима Мисије ММФ коју је предводио Доналд Мекгетиган у уторак је одржан завршни састанак, чиме је завршена четврта и последња ревизија актуелног стенд-бај аранжмана, а договорено је и да ће бити склопљен нови аранжман Инструмент за координацију политика (Полицy Цоординатион Инструмент-ПЦИ).
„Веома важне и велике вести за грађане Србије када је наша економија у питању. Протекле две недеље мисија ММФ боравила је у Београду. То су били тешки разговори, али рекао бих веома успешни на крају. Две су главне теме биле, дакле завршетак постојећег аранжмана са ММФ, оног који истиче крајем ове године и тема је била нови аранжман у наредне три године“, рекао је Мали.
Подсетио је да је постојежи стенд-бај аранжман са ММФ потписан још 2022. године, када је кренуо конфликт у Украјини и велика енергетска криза.
„Имали смо велику корист од тога аранжмана. Осим тога што смо стабилизовали наше јавне финансије у том тренутку, издржали тај велики шок и удар глобалне кризе, кренули смо и у реструктурирање нашег енергетског сектора и донели план реструктурирања Електропривреде Србије који је у току. Затим нову методологију за обрачун цена гаса и обрачун цене електричне енергије. Усвојили смо и нови Закон у управљању државним предузећима који треба да подигне ефикасност и продуктивност њиховог рада“, навео је Мали.
То су реформе које смо, додаје, покренули заједно са ММФ.
Истакао је да је оцена ММФ да смо успешно завршили све циљеве које смо у том аранжману поставили, што је добро и велики сигнал и грађанима Србије и нашој привреди, а и инвеститорима да смо на добром путу када су реформе у питању.
„И не чуди на крају што смо, ево, у првој половини ове године и друга најбрже растућа економија у Европи, што имамо рекордно ниску незапосленост, рекордно високу запосленост, што имамо веће стране директне инвестиције ове године од прошле године која је пак била рекордна, уз све глобалне изазове који и даље трају. Ми смо сачували макроекономску стабилност“, навео је Мали.
Министар финансија рекао је за Танјуг да удео јавног дуга у БДП-у на данашњи дан 46,5 одсто, што су све показатељи које је гледао ММФ.
„Договорили смо нови аранжман – ПЦИ који се односи на координацију политика монетарне и фискалне политике, за наредне три године и договорили смо да наставимо реформе које спроводимо већ годинама уназад, превасходно то су реформе у енергетском сектору и реформе државних предузећа, како би подигли њихову ефикасност, како би направили да буду што јача и самоодржива, како би даље допринела расту наше економије“, рекао је Мали.
Истакао је да је договорено и да у наредне три године дефицит нашег буџета не пређе три одсто и да се након тога полако смањује.
„Са три одсто дефицита у наредне три године ми ћемо и даље имати тренд смањења удела јавног дуга у БДП-у што је веома важно, али одржавамо тренд никада већих инвестиција у инфраструктуру, аутопутеве, брзе саобраћајнице, брзе пруге, у наше болнице, у наш енергетски сектор, дакле, све оно што доприноси даљем расту нашег БДП-а и наравно даљем расту плата и пензија“, рекао је Мали.
Истиче да је нови аранжман јасан сигнал грађанима Србије да се иде ка реформама, као и привреди и инвеститорима и да је Србије на добром путу.
„Да се не играмо са нашим јавним финансијама, никада се нисмо ни играли. На основу свега што смо урадили у протеклих пар година имамо и инвестициони кредитни рејтинг, што је највећа потврда да смо на добром путу. Први пут у историји Србија улази у ту прву лигу земаља, развијених земаља који имају веома стабилан, јасан и здрав финансијски систем. Хоћемо да будемо још бољи“, поручио је Мали.
Подсећа да је циљ да до 2027. године, кад ће бити одржана изложба Експо у Београду, се спроведе програм Србија 2027. који подразумева повећање просечних плата на 1.400 евра, пензија на 650 евра и минималне зараде на 650 евра.
Нагласио је да до тада треба да се заврше сви инфраструктурни пројекти како би Србија била премрежена аутопутевима и брзим саобраћајницама и додао да ће се у наредне три године даље градити брзе пруге.
Мали је нагласио да је ММФ подржао тај инвестициони циклус у Србији.
Напоменуо је да нови аранжман који је договорен са ММФ не подразумева финансијска средства јер држава има довољно новца на рачуну – скоро 700 милијарди динара.
„Никада више нисмо били ликвидни као сада, то је веома важно, то нам је тај буффер или јастук да можемо да реагујемо на евентуалне кризе. Дакле, нама новац не треба, али је важно да имамо ММФ, да дају и кредибилитет програму реформи које спроводимо и пошаљемо јасан сигнал инвеститорима да се са нашим јавним финансијама не играмо, него водимо рачуна о сваком динару у све што улажемо, у пројекте који доприносе бољем квалитету живота грађана Србије. Управо та висина дефицита и начин на који смо договорили да функционишемо у наредне три године обезбедиће даље смањење удела јавног дуга у БДП“, навео је Мали.
Додаје да анализа ММФ показује да удео јавног дуга у БДП-у на глобланом нивоу прелази 90 одсто и износи око 93, 94 и 95 одсто, а да је просек у еврозони 89 одсто.
„То што у Србији удео јавног дуга у БДП-у износи 46,5 одсто довољно говори колико смо конзервативни и посвећени, колико водимо рачуна о сваком динару“
https://gradskeinfo.rs/pokrenut-postupak-protiv-cetiri-maloprodajna-lanca-16-10-2024/
Преузмите андроид апликацију.