Потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да не разуме да људи који се дуго баве економским темама мисле да је фијаско то што је у Србији у последњих 10 година отворено више од пола милиона нових радних места.
„Очекивао сам неки интелигентнији економски индекс од Милана Ћулибрка, а у брзом и бурном одговору на моју реакцију, добио сам ипак само неки у афекту измишљени Индекс малициозности и незнања. Ту сте први, честитам. Нисам гледао тај Индекс беде, јер ми је довољно бедно било да неко ко се толико година бави економским темама мисли да је фијаско то што је у Србији, у последњих 10 година, отворено више од пола милиона нових радних места“, објавио је Мали у објави на Фејсбуку.
То вам је као да смо цео један Нови Сад и Ниш, дословце сваког грађанина, запослили, додао је Мали.
Истакао је да је од економског подизања земље из блата, побеђивања незапослености и довођења свих великих инвеститора у нашу земљу, од признања нашег успеха од стране угледних међународних институција, ипак изгледа важнији НИН-ов индекс и остали малициозни индекси настали невештим мешањем стопа и нивоа економских величина.
„Да ли то приказује економско стање у земљи? Да ли је онда исправна констатација да су Албанија или Црна Гора биле богатије од Немачке и Шпаније у на пример, 2021. години“, запитао је Мали.
Навео је да подаци Евростата показују да је реална економска активност у Немачкој и Шпанији током 2021. године забележила раст од само 3,2 одсто, а у Шпанији од 5,5 процената, док је раст у Црној Гори био 13 одсто, а у Албанији 8,9 одсто.
„Истовремено, те 2021. године, раст потрошачких цена у Црној Гори и Албанији је био нижи него у Немачкој, просечан раст потрошачких цена у Црној Гори је био 2,5 одсто, а у Немачкој 3,2 одсто, Шпанији три одсто“, истиче Мали.
Запитао је да ли је Албанија богатија од Шпаније, ако јој је те 2021. године и стопа незапослености била 11,9 одсто, нижа за 2,9 процентних поена него у Шпанији, 14,8 одсто,
“ А ако у овакав НИН-ов индекс укључимо и поређење фискалних позиција ових земаља, Албанија је са дефицитом у 2021. години од 4,6 одсто БДП и учешћем јавног дуга у БДП 74,5 одсто, свакако ‘боља’ од Шпаније која те године бележи дефицит од 6,9 одсто БДП и јавни дуг од 118,3 одсто БДП“, написао је Мали.
Навео је да је Црна Гора имала дефицит од 1,9 одсто БДП, Босна и Херцеговина 0,3 одсто, Немачка 3,7 одсто БДП, а учешће јавног дуга у БДП у БиХ је 34,4 одсто, а у Немачкој 69,3 одсто БДП.
„Када бисмо сабрали и понедерисали ове индикаторе, за ту 2021. годину, коју сте вешто избегли да графички прикажете у прошлом НИН-овом издању, Албанија би била ‘економски снажнија’ од Немачке или Шпаније? Гађате индексима у погрешну мету, и то знате, али вам не одговара истина, не уклапа се у већ припремљену табелу и насловницу“, оценио је Мали.
U Srbiju se nakon februara 2022. godine doselilo 150.000 državljana Rusije
Преузмите андроид апликацију.