Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Мала историја „QR“ кода

Да ли знате шта значи “QR” у називу QR код?
Фото: Pixabay/geralt

Црно бела шара, сачињена од коцкица постоји већ 28 година. “QR” је скраћеница од речи „quick response“ – брзи одговор. И заиста, “QR” нам већ деценијама служи за бржи улазак на сајтове, рачуне, рекламе, …

Те давне 1994. године Денсо корпорејшн („Denso Corporation“) увела је “QR” код, као пречицу за улазак у спецификацију производа. “QR” код је развијен као алтернатива бар коду, а чак и његови проналазачи су у почетку изражавали сумњу да ће заживети.

“QR” код садржи много више података од бар кода, и као такав је био идеалан за произвођаче да промовишу састав производа или производне процесе, што је било у складу са тада најновијим трендовима, да се процеси што више приближе јавности.

Компанија је тада уложила додатни напор да популаризује свој изум, а захваљујући доброј “реклами” преузела га је прво аутоиндустрија.

Постоји још један фактор, који је у великој мери допринео ширењу употребе кода, а то је одлука Денсо корпорације да спецификације “QR” кода учини јавно доступним како би свако могао да га слободно користи.

Тако на пример, и ви, сами, можете управо сада да креирате “QR” код за ваше потребе.
Фото: Pixabay/geralt

Проверите како је лако доћи до добрих информација:

Људи се све више окрећу “QR”кодовима како би приступили информацијама, а однедавно и да плаћају робу и услуге. Технологија је била идеја инжењера у Денсо корпорацији Машахиро Харе (Масахиро Хара) који је желео да олакша комуникацију између делова корпорације. Тада је, на пример, један део произведен у корпорацији на себи имао десетине бар кодова који су описивалли производ, а запослени су морали сваки да очитају посебно, да би добили све потребне информације.

Кодови могу да садрже основне информације као што су везе ка веб локацијама или велике количине података које се састоје од преко 4.200 алфанумеричких знакова који су кодирани у обрасцима.

Да би приступили информацијама, све што треба да урадите је да скенирате “QR” код.

Хара је у једном интервјуу објаснио да му је инспирација за технологију дошла кроз његову склоност ка игрању стратешких игара: „Играо сам игрицу током паузе за ручак. Једног дана, док сам ређао црно-беле делове на мрежи, пало ми је на памет да таква шара представља једноставан начин преношења информација. Био је то такозвани “Еурека моменат”.

Хара јесте заслужан за идеју, али је развојни тим Денсо корпорације одговоран за данашњи изглед кодова.

Појавом паметних мобилних телефона, опремљених камерама, “QR” кодови су почели да заузимају своје место у свету „IT-а“.

Naučite da kažete svom telefonu „ne“, time ćete učiniti puno toga za vašu vezu ili brak

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке