Немачки град Мајнц у којем је развијена једна од првих вакцина против ковида-19 искористиће своје новостечено богатство да врати дуг и привуче друге биотехнолошке компаније, али и да подржи фудбал и Гутенбергов музеј.
Вакцина фајзер/бионтек донела је неочекивану добит граду у којем је направљена. Први пут после три деценије, Мајнц очекује да се ослободи дугова захваљујући пореским приходима од компаније „Бионтек”, чије је седиште у том граду.
Мајнц, главни град немачке савезне државе Рајна-Палатинат са око 217 000 становника, оптерећен је дуговима још од почетка 1990-их година када су власти узеле зајам који се повећао на 1,3 милијарди евра. У првој години пандемије дуг се увећао за додатних 30 милиона евра само у каматама.
Његову будућност ће, међутим, променити успех компаније „Бионтек”, чији су оснивачи Угур Шахин и Озлем Туречи са фармацеутским гигатном „Фајзер” радили на испитивањима и производњи вакцине против ковида-19.
Уместо очекиваног буџетског дефицита од 36 милиона евра, градска скупштина је ове зиме саопштила да ће имати суфицит од 1,09 милијарди евра. Са још 490,8 милиона евра суфицита који се очекује 2022, Мајнц се нада да ће вратити преостали дуг за годину дана.
„Бионтек” је од јануара до септембра 2021. имао 10,3 милијарде евра прихода, од чега је за порезе уплатио 3,2 милијарде евра, мада компанија има неколико канцеларија у Немачкој и није навела у које општине је новац отишао.
Пре пандемије, највећи поклон Мајнца свету била је штампарска машина, чији је проналазач Јохан Гутенберг осмислио технику штампања покретним словима у том граду 1440.
Градоначелник Мајнца Михаел Еблинг изјавио је да је развој информационе РНК (мРНА) вакцине исто тако изузетан догађај.
Еблинг је за Гардијан рекао да новац од пореза жели да искористи за подмиривање градских дугова пре него да улаже у спектакуларне инфраструктурне пројекте.
Преузмите андроид апликацију.