Почетна > Србија
Србија

Мајмунске богиње теже преносиве, лако се држе под контролом

Вирусолог и доцент на Медицинском факултету Ана Банко изјавила је данас да су начини преноса мајмунских богиња знатно тежи него преношење ковида због чега је, како каже, тај вирус лакше држати под контролом.
Фото: Танјуг/AP

Банко је за К1 телевизију рекла да су мајмунске богиње вирус који је деценијама познат и да нема разлога за бригу.

“Мајмунске богиње су вирусна зооноза, што значи да се вирус на људе преноси са животиња. Инкубациони период код мајмунских богиња, односно период од заражавања до манифестације вируса, може трајати од седам до 14 дана“, казала је Банко.

Објаснила је да су прве симптоми те заразне болести повишена телесна температура, малаксалост, специфичан бол у леђима, бол у глави који се потом проширује и на остале делове тела.

“Ови симптоми се могу јавити два до три дана пре него што заражени добије осипе по кожи. Важно је напоменути да особе које се не осећају лоше, такође, могу имати промене које нису приметне, а локализоване су у усној дупљи, анусу и вагини“, навела је Банко.

Како каже, реч је о инфективним променама на кожи и инфективним телесним течностима, тако да, осим што се може пренети са животиње на човека, може и директним контактом човека са човеком – додиривањем, љубљењем и сексуалним путем.

“Такође, ако особе живе заједно и ако деле све, може доћи до трансмисије. Због већ познатог начина преноса, првенствено се обавештавају блиски контакти зараженог и они би требало да прате своје симптоме. Уколико код њих дође до развоја симптома, даљи корак је самоизолација“, навела је Банко.

Напоменула да за мајмунске богиње не постоји специфична терапија, као и да се за лечење користе антивирусне терапије као и за друге вирусне инфекције.

Банко је казала да су у највећем броју случајева мајмунске богиње „самоограничавајућа“ болест која за две до четири недеље сама пролази.

“То је ДНК вирус који нема способност мутације, па тако разлике у геном нису приметне. Код веома малог броја пацијената може доћи до развоја тежих облика овог обољења“, објаснила је Банко.

Додала је да смртоносни исходи мајмунских богиња нису забележени нигде изузев у Африци, где је, каже, у питању озбиљнији сој праћен другим вирусима.

У Србији 337 нових случајева корона вируса, нема преминулих

Преузмите андроид апликацију.