Ова махунарка је богата дијеталним влакнима која побољшавају варење, као и витамином Б. Ако желите да се одморите од производа животињског порекла, добар извор протеина можете пронаћи и у намирницама биљног порекла.
Истовремено, сочиво се намеће као логичан избор.
Сто грама те куване махунарке садржи око 9 грама протеина који граде мишиће и обезбеђују правилно функционисање организма.
Сочиво је такође богато дијеталним влакнима која побољшавају варење и снижавају ниво лошег холестерола.
Пре свега, богат је витамином Б и угљеним хидратима који снабдевају тело преко потребном енергијом и дуго га одржавају ситим.
Иако се у Азији и старом Египту јео још пре 4.200 година, у хрватској кухињи је релативно занемарен, што је права штета.
На тржишту постоји неколико врста које су намењене за различите врсте јела.
Врсте сочива
Зелено сочиво има лагани бибер укус, након термичке обраде остаје ал денте, због чега се сматра идеалним избором за разне салате. Пожељно је да га потопите у воду пре кувања и термички обрадите око 45 минута.
Жуто сочиво захтева кратку топлотну обраду, односно око 20 минута. Одлично се слаже са оријенталним зачинима као што су кари, куркума и кајенски бибер. Од њега можете правити варива, сосове и намазе.
Црвено сочиво је благог и благо слаткастог укуса, а кува се за 15 до 20 минута. С обзиром на то да се после термичке обраде врло лако прокува, користи се за згушњавање супа и разних варива. Лако је направити пире или сос.
Смеђе сочиво је веома флексибилна храна. Одлично се слаже са луком, маслиновим уљем и парадајзом, због чега се може користити за припрему свега од намаза и сосева до салата и варива. У просеку се кува око 45 минута.
Црна сочива се одлично слаже са белим луком и горким поврћем. Захтева дужу топлотну обраду, односно кување најмање 30 до 40 минута.
Преузмите андроид апликацију.