Србији много значи подршка Мађарске, посебно данас када наша земља трпи огромне притиске, каже директор Центра за друштвену стабилност Предраг Рајић и истиче да је Мађарска итекако способан лобиста и глас ,,нове Европе“.
У изјави за Танјуг, поводом посете премијерка Мађарске Виктора Орбана Србији, Рајић је рекао да је то круна озбиљних активности извршне и законодавне власти Србије и Мађарске, будући да је пре неколико дана у Србији боравила највиша парламентарна делегација Мађарске на челу са председником скупштине Мађарске Ласлом Кевером.
,,Овде је реч о континуираној подршци коју Мађарска пружа Србији на ЕУ путу, али и једном моменту који је значајан због даљег јачања наших билатералних веза, поготово данас кад српски фактор трпи страшне притиске, пре свега, у светлу последњих пресуда у Хашком трибуналу, конкретно пресуде Ратку Младићу“, рекао је Рајић.
У том смислу, навео је да ће се са притисцима на Србију наставити и додао да је парламент у Приштини усвојио резолуцију којом се осуђује српски народ, што је претходно учинила и Подгорица.
То су, наводи, резолуције којима се Република Српска доводи у питање, иако се, са друге стране, каже, лицемерно и цинично говори да то нема везе са српским народом, а уништавају позиције српског народа у БиХ које су стечене Дејтонским споразумом на овакав начин.
,,Имаћемо сигурно још таквих резолуција у региону, али нам много значи подршка Мађарске и ова посета, јер говори заправо да ми имамо и своје северне границе, да је Србија и средњеевропска држава, а не само балканска и да имамо много боље пријатеље и савезнике у тим старим историјским суседима, него у владама држава које су настале распадом Југославије“, сматра Рајић.
На питање колико ће Мађарска успети да издејствује да ЕУ задржи фокус на проширењу на Западни Балкан, Рајић констатује да је та земља врло способан лобиста.
Као илустрацију, подсећа да је пре неколико година, када је Црна Гора имала амбицију да се учлани у НАТО, Мађарска била ,,најгрлатији адвокат“ тог црногорског става, а министар Петер Сијарто, на једном састанку министара спољних послова држава чланица НАТО, рекао да ће он, ако треба, закључати врата и неће дозволити ниједном колеги да напусти Самит док не пошаљу позивно писмо Црној Гори.
,,Мађарска има итекако разгранату лобистичку мрежу. Она је глас нове Европе, Вишеградске групе, глас савеза у настајању коју предводи Пољска, као сила у настајању“, указао је Рајић.
Изнео је и податак да је Вишеградска група, пре пандемије корона вируса, две године за редом имала већу робну размену са Немачком него Француска, док је Пољска већ годинама чланица Групе 20 најразвијенијих земаља.
,,Све што Будимпешта заступа је став те нове Европе, а за Србију је јако важно да се отвара ка тој новој Европи и да спремно дочека промене које долазе у Европу и да имамо што је могуће више пријатеља на које можемо да се ослонимо“, рекао је Рајић.
Додаје да Београд не може да заборави све гестове Будимпеште последњих година, јер је упркос силним притисцима које је трпела, одлучила је да не гласа за пријем тзв. Косова у Унеско и Интерпол.
Према његовим речима, Орбанова посета је важна и због инфраструктурних пројекта брзе пруге, што значи и грађанима и привреди, јер је Будимпешта транспортни ,,хаб“ целе Европе.
,,Ово што данас живимо и чињеница да Мађарску можемо да назовемо не само пријатељима него савезницима, па чак и браћом, последица је визије два велика државника, Александра Вучића и Виктора Орбана“, рекао је Рајић.
На констатацију председника Вучића са данашње прес конференције са Орбаном, да, након што оде Ангела Меркел, управо мађарски премијер остаје ,,доајен европске политике“, Рајић каже да је та примедба потпуно исправна.
,,Чињеница је да ће Орбан бити државник са најдужим стажом, а Вучић као неко ко изванредно познаје европску и светску сцену, је то приметио и срећа је што Србија у овим тешким и изазовним геополитичким временима на челу има неког ко добро чита геополитичке токове и још боље их предвиђа“, закључио је Рајић.