Према најновијим показатељима, становници Мађарске су све мање расположени да троше свој новац. Промет у малопродаји је у последње време у паду, па је тако у фебруару смањење износило десет одсто.
Према речима стручњака, Мађари троше колико и на почетку пандемије вируса корона, кад је већина продавница била затворена. Сада је све отворено, али грађани немају довољно новца за трошење.
Према порталу РТЛ, највише су на губитку продавнице намештаја и технике, док промет у радњама половне робе расте. Потрошња у прехрамбеним продавницама опала је за 6,7 одсто, а Мађари су у фебруару купили 14,5 одсто мање горива у односу на претходну годину. Кад је реч о техници и намештају, тражња ових производа је смањена за 20 одсто.
Оваква ситуација је ретко виђана у историји привреде, каже Иштван Мадар, водећи аналитичар економског портала „Портфолио”. Пре ковида 19, такви трендови су се десили после глобалне финансијске кризе 2008. године, кад су растући дугови смањили потрошњу.
Међу разлозима за повратак овог тренда Мадар је навео „невероватну инфлацију”, која је званично виша од 20 одсто, а незванично много већа, каже он.
„Дакле, реални приходи људи се смањују, па губе куповну моћ. Иако се, наизглед, промет у продавницама повећава, количина производа коју купци купују је мања, а то се више не може објаснити укидањем ограничења цена горива. Сад је јасно да су Мађари намерно смањили потрошњу”, истиче он и додаје да би даље смањење потрошње озбиљно нашкодило мађарској економији.
Не треба заборавити да мањи број потрошача подразумева и раст цена како би се надокнадили губици, упозорава овај аналитичар.
Sajber napadi na RGZ pokazali da su podaci katastra bezbedni
Преузмите андроид апликацију.