Одреагујте на прави начин.
Ако се питате зашто вас ваша мачка уме да вас изненада угризе док је мазите, постоји неколико разлога зашто се ово понашање јавља.
Мачке обично имају добар разлог за агресивност или грицкање, па иако се то може чинити насумичним, најчешће постоји неки сигнал који сте можда пропустили.
Ако препознате следеће знакове, можда ћете боље разумети шта ваша мачка покушава да вам каже и како да избегнете повреде.
1. Страх или стрес
Када је мачка уплашена или под стресом, обично би волела да побегне и сакрије се, уместо да постане агресивна и угризе или огребе.
Међутим, ако се осети заробљено и без могућности да побегне, можда ће се одлучити за агресију као последње средство.
Пре него што се деси ујед, обично постоје знаци које можете приметити, попут сиктања, сагињања на тло, спуштених ушију, широм отворених очију, накосрешених леђа и напетог репа.
Ако приметите ове сигнале, оставите мачку на миру и омогућите јој да се сакрије на сигурно место.
Ако је ово ново понашање, обратите се ветеринару, јер то може бити знак бола. Стрес код мачке може изазвати и присуство друге мачке са којом се не слаже.
2. Прекомерна стимулација
Мачка може да вас угризе док се игра или док је мазите, ако је превише узбуђена и ако је део њеног ловачког понашања усмерен на вас.
Мачке су природни ловци и уживају у лову, али ако немају одговарајућу играчку, могу се одлучити да лове вас.
Ово је посебно често код мачића који су у периоду социјализације (од 2 до 7 недеља) и који су навикнути да играју са прстима и ножним прстима.
Ако су научили да људске руке и ноге схватају као играчке, наставиће да нападају те делове тела и када одрасту. Овај угриз обично није превише болан, али може оставити рану.
3. Мачка вас грли и затим вас гризе
Ако вас мачка грли својом шапом и затим угризе, то је типичан ловачки потез. Мачке, када ухвате већи плен, обично га задрже предњим ногама и затим га угризу, док задњим ногама притисну плен.
Ако вам ваша мачка то ради, то значи да преусмерава своје ловачко понашање на вас. Покушајте да је играте са одговарајућим играчкама за мачке.
4. Мачка вас лиже и затим гризе
Ако вас мачка прво лиже, а затим гризе, то је вероватно знак да је превише стимулисана. Лизање је код мачака обично начин за стварање емоционалне повезаности и помаже им да поделе свој мирис са другима.
Међутим, ако се томе придружи ујед, то значи да је превише узбуђена. У том случају, можете покушати да преусмерите њену енергију на одговарајуће играчке или да је оставите на миру док се не смири.
5. Зашто мачка гризе само вас, а не вашег партнера?
Ако ваша мачка угризе само вас, ово може бити резултат различитих фактора. Можда је мачка преплашена или узнемирена због вас или вашег партнера.
Ако је уплашена, може вас угристи као последњу опцију ако нема где да побегне.
Шта да радите када вас ваша мачка угризе?
Останите мирни и немојте се кретати нагло: Мачке постају још узбуђеније ако брзо померате руке или производите гласне звуке, што може изазвати још један ујед.
Удаљите се од мачке: Пружите јој простор и време да се смири. Оставите је да се сакрије ако то жели.
Очистите рану: Ако мачка угризе довољно снажно да остави рану, очистите је топлом водом и сапуном, па је покријте чистом газом. Ако рана не зарасте или се инфицира, обратите се лекару.
Разумите разлог уједа: Покушајте да схватите да ли је ујед резултат страха, стреса, игре или прекомерне стимулације. Разумевање узрока може вам помоћи да избегнете уједе у будућности.
Посаветујте се са ветеринаром: Ако је ујед неуобичајено понашање за вашу мачку, обратите се ветеринару који може да испита да ли је то може бити реакција на бол.
Преузмите андроид апликацију.