Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Логопед открива шта све деца треба да знају пред полазак у школу

„Број деце са говорно-језичким сметњама је у великом порасту, новија истраживања указују да 70% деце има неку неправилност у говору што је значајно већи проценат у односу на период до 2010. године“, рекла је за портал НС уживо Марина Копривица, логопед из Новог Сада.
Фото: Unsplash/ Stephen Andrews

Она је родитељима дала савете шта би деца пре поласка у школу требало да знају, али и када је најбоље време за долазак код логопеда.

Након више од двадесет година рада у ПУ “Радосно детињство”, на позицији стручног сарадника логопеда, крајем 2023. године Копривица је отворила Логопедско-едукативни центар “Прича М”, у којем са децом ради на стимулацији развоја говора и језика као и корекцији неправилности, док родитеље саветује и едукује из области говора и језика, као и области темперамента.

Фото: Unsplash/ Sigmund

„Број деце са говорно-језичким сметњама је у великом порасту, новија истраживања указују да 70% деце има неку неправилност у говору што је значајно већи проценат у односу на период до 2010. године. Деца све касније проговарају. Често у фази проговарања имају мешавину српских и енглеских речи. Такође, све је већи број деце која имају тешкоће у усвајању вештина читања и писања. Начин писања слова као и сам рукопис су често неправилни“, рекла је Копривица.

Саговорница истиче да дете предшколског узраста, од 6 до 7 година, треба да има правилан изговор свих гласова, користи сложене реченице, уредне граматичке структуре, води дуге разговоре, разуме оно што говори, говор других, садржај приче које и само може препричати, говор прилагоди социјалним ситуацијама, усваја апстрактне појмове, типа срећа, богатство, љубав…

„Мора да зна да контролише гласноћу говора, да зна дане у недељи, да лако учи песмице и добро их памти песмице, има уредну пажњу и концентрацију, моторички је спретно, заинтересовано је за цртање, показује интересовање за слова и писање, зна да растави реч на гласове и спојити гласове у реч као битан предуслов усвајања вештина читања и писања, као и да познаје слова и зна да напише своје име“, истиче логопед.

Копривица наглашава да не постоје “трикови” којима родитељи могу да се послуже код куће те истиче да је неопходно обезбедити подстицајно окружење, а ево шта подразумева под њим.
Фото: Unsplash/Gautam Arora

„При томе мислим на окружење у којем се чујемо, у којем је опуштена атмосфера. Потребно развити однос са дететом у коме је родитељ доступан, са пуно љубави, брижан и стрпљив. Припрема за школу почиње рођењем детета.

Према недавним студијама, мобилни телефони ометали су децу током израде домаћих задатака, што значи да су деца која су имала приступ технологији размишљала површније и више им је времена било потребно за израду задатака. Колико ће мобилни телефони, таблети, рачунари ометати целокупан развој детета зависи од родитеља“, тврди саговорница.

Фото: Unsplash/ Thomas Park

„Родитељи треба да управљају овим уређајима, што конкретно значи да родитељи конролишу време које дете проводи користећи их, као и садржаје које гледа или игрице које игра.

Постоје одлични едукативни садржаји за децу које родитељи треба да гледају или користе заједно са дететом. Важно је истаћи да утицај на развој детета није исти за свако дете. Свако дете има своју јединствену мапу и одређени типови деце су осетљивији на њихов утицај.

Нисам неко ко је противник коришћења ових уређаја/медија, али не пре него што дете проговори и не више од пола сата током радних дана, а викендом до сат времена“, рекла је саговорница и додала:

„Уколико родитељи уоче нека одступања у горе наведеним способностима и вештинама треба да се што пре обрате логопеду, јер када дете крене у школу, наставни програм за то дете је свакако изазовнији. Поред графомоторике, вештине које ценим су- контакт очима и пажљиво слушање који су темељи учења, квалитетне комуникације и односа са одраслима и вршњацима.“

Право време за одлазак код логопеда

„Родитељи треба да воде децу од 3 године и 6 година на систематске прегледе код логопеда. Свакако, што пре када уоче неку неправилност у развоју говора и језика, не чекајући да само “прође” јер у већини случајева тада је довољан саветодавни разговор са родитељима.“

Majka tvrdi da joj je ovo pravilo pomoglo u odgajanju uspešne dece

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке