Почетна > Бизнис
Бизнис

Литијум вредан као бело злато

Литијум називају и белим златом, јер је неопходан за батерије које се уграђују у електричне аутомобиле.
Фото: Unsplash/jasondeblooisphotography

Али тамо где су његова налазишта редовно избијају и конфликти. Као на пример у Шпанији.

Екстремадура је шпански регион познат по трешњама у цвату и добрим шункама. На крајњем западу Шпаније, између градова Касерес, Мерида и Бадахоз пуно је нетакнуте природе. Али сада је овај крај доспео у фокус произвођача батерија.

Један од предузетника у региону је Марио Селдран. Он улаже у некретнине, али и у производњу графена, материјала чије особине одушевљавају физичаре.

Ипак, највише су га привукле батерије. Он је са фирмом Грабат енерџи 2016 скренуо на себе пажњу, пошто је управо та мала фирма наводно развила батерију од графена, са бржим пуњењем и већом снагом од литијум-јонске батерије. После тога фирма се годинама више није обраћала јавности па је понеко помислио да се ради о великом блефу.

Марио Селдран је после две године напустио фирму јер више није био сагласан са стратегијом. Од тада се посветио свом пројекту израде батерија. Он у Екстремедури жели да изгради укупан ланац производње литијумских батерија. Фирма у коју је заједно са својим пословним партнерима уложио средства зове се Phi4Tech.

Локални политичари се надају новим радним местима. Инвестиција у фабрику батерија би требало да износи 400 милиона евра. Селдран је већ купио стари рудник кобалта на граници са Андалузијом.

Године 2019. је у свету произведено 77 000 тона литијума. До 2024. требало би да се потражња за овим металом удвостручи. Све више аутомобилских концерна виде будућност у електричним аутомобилима, а литијум се користи и за складиштење енергије добијене од сунца и ветра.

Прочитајте још вести из света бизниса.

 

Преузмите андроид апликацију.