Почетна > Србија
Србија

Лисне пипе у воћарским засадима у РЦ Кикинда

На подручју деловања РЦ Кикинда засади воћних врста се налазе у различитим фазама цветања и образовања лисне масе.

У овој развојној фази посебна пажња обраћа се на штеточине које оштећују управо цвет и лист, те је редовним мониторингом воћних засада потребно утврдити присуство и висину популације појединих штеточина и одлучити о потреби за спровођењем хемијских третмана.

Визуелним прегледом засада јабуке, шљиве и леске регистровано је спорадично присуство одраслих јединки лисних пипа (Phyllobius spp.).

Врсте рода Phyllobius нападају лишће јабуке, крушке, шљиве, брескве, леске и других врста воћа.

Пипе презимљавају у земљишту у стадијуму ларве. Одрасле јединке се јављају на воћкама чим започну период вегетације и изгризају рубове, најчешће младог лишћа, правећи полукружне изрезе.

Код јачег напада лист може бити изгрижен до главног лисног нерва, а регистрован је и голобрст појединих стабала услед повећане активности ових инсеката.

Јачи напади су карактеристични за сува и топла пролећа, док до почетка лета њихова активност престаје. Такође, повремено нападају пупољке и младе плодове на којима праве плитке изгризотине.

Лисне пипе се редовно јављају у нашим производним условима и спадају у категорију штеточина мањег економског значаја.

Најчешће не узрокују значајније економске штете, те се мере хемијске заштите спроводе једину у случају јаког напада, односно изразито високе популације лисних пипа.

У случају напада утврђује се проценат оштећених стабала и проценат изгрижености лишћа, док се бројност пипа утврђујем методом отресања.

РЦ Кикинда ће наставити са праћењем лисних пипа, али и свих других штеточина које могу угрозити принос горе поменутих воћних врста и по потреби сигнализирати моменат за спровођење хемијског третмана.

Crna pegavost vinove loze

 

Преузмите андроид апликацију.