Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта рекао је данас да је српски народ на подручју Лике и Северне Далмације пре 82 године дигао устанак „против геноцидне Независне Државе Хрватске да се спаси од потпуног уништења“.
Линта је навео да је на тим просторима 27. јула 1941. године почео оружани отпор српског народа „искључиво због масовних и монструозних злочина усташког режима чији циљ је био нестанак Срба у НДХ убијањем, покрштавањем и исељавањем“, саопштио је Савез Срба из региона.
Он је подсетио да је устанак истог дана, у договору са устаницима у Србу, подигнут код Дрвара и у наредним данима широм Босанске Крајине.
„Велика је лаж да су устанак дигли заједно српски и хрватски народ и да су заједно почели борбу за слободу. Српски народ у НДХ је 1941. године био препуштен сам себи јер је велика већина Хрвата и значајан број муслимана подржавали геноцидну НДХ“, поручио је Линта.
Додао је да је важно нагласити да су се устаници борили за слободу а не за успоставу комунистичке власти.
„Проусташки режим Фрање Туђмана је 1990. године укинуо Дан устанка као државни празник и на тај начин само потврдио да наставља политику усташког режима Анте Павелића“, навео је Линта.
Линта наводи и да хрватска власт и већина хрватских политичких странака устанак у Србу тумаче као великосрпску побуну против вековне тежње хрватског народа за властитом државом као и геноцидни план за истребљење Хрвата.
Додаје да за већину Хрвата устанак у Србу није био антифашистички те да је у питању четнички устанак, односно устанак српских фашиста чији је циљ био рушење НДХ, убијање и етничко чишћење хрватских цивила и стварање Велике Србије.
„Многи у Хрватској сматрају да је место Срб средиште антихрватске политике и да је прослава Дана устанка као антифашистичке борбе увреда за хрватски народ. С друге стране у Хрватској се промовише врхунска лаж да су Хрвати најмасовније од свих народа бивше Југославије учестовали у антифашистичкој борби. Добро је познато да је велика већина хрватског народа учестовала у оружаним снагама НДХ и да су Хрвати у значајнијем броју почели да ступају у партизане тек 1944. године када је већ био познат исход Другог светског рата“, рекао је он, а наводи се у саопштењу.
U Prištini počelo suđenje bivšem policajcu Slađanu Trajkoviću
Преузмите андроид апликацију.