Почетна > Свет
Свет

Лидери ЕУ данас о томе да ли и како ограничити цену гаса

Лидери земаља Европске уније расправљаће данас о томе да ли и како ограничити цене гаса, након што су земље чланице повећале притисак на Брисел да се смање трошкови енергената, преноси Ројтерс.
Фото: Pixabay/PublicDomainPictures

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен предложила је у среду мапу пута за разговоре лидера ЕУ о ограничењу цене гаса, након што су Француска, Италија, Пољска и 12 других земаља позвале Брисел да предложи горњу границу цене гаса у целој ЕУ, као средство за обуздавање инфлације.

Друге земље се противе, међу њима Немачка, највећи европски купац гаса, и Холандија, које поручују да би ограничавање цена могло да угрози енергетску безбедност ове зиме.

Ројтерс наводи да би ЕУ могла да ограничи цену гаса на више начина, од којих је први онај где би се максимална цена односила на сав гас, а то је оно што је 15 земаља ЕУ затражило од Европске комисије, „као хитну меру која ће помоћи свакој држави чланици да ублажи инфлаторни притисак“.

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен у писму лидерима ЕУ у среду је предложила да размотре привремену горњу границу цена гаса, док Комисија не буде развила нови индекс цена ЕУ.

Она није прецизирала да ли ће се такво ограничење примјењивати на трговину целокупним гасом и увозне уговоре, или ће имати ограниченији обим.

Уз овакво ограничење цене које би било привремено решење, Комисија жели да дефинише трајније алтернативно мерило цена гаса у Европи, наводи Ројтерс.

Цена гаса у холандском ТТФ чворишту коришћена је као мерило за испоруке ЛНГ-а у Европу, али велико смањење испорука руског гаса ове године учинило је цену ТТФ-а изузетно променљивом и скупљом од цена ЛНГ-а у другим регионима, а Брисел сматра да је због тога потребан нови индекс цене, наводи британска агенција.

Земље попут Белгије, Италије, Пољске и Грчке изнеле су властите идеје за ограничење цена, које се крећу од круте максималне цене до такозване динамичке границе, којом би се цене гаса у ЕУ фиксирале на симболичан евро више од конкурентских азијских понуда цена.

Фон дер Лајен је изјавила у среду да би ЕУ такође требало да размотри ограничење цена ЕУ посебно за гас који се користи за производњу електричне енергије.

Комисија је у септембру предложила ограничење цене руског гаса, али је одустала од те идеје након што су се побуниле чланице из централне и источне Европе, забринуте да ће Москва узвратити прекидом снабдевања.

Европа се ослањала на Русију за отприлике 40 одсто својих потреба за гас пре рата у Украјини, а тај удео је пао на 9 одсто након што је Москва смањила испоруке, наводи британска агенција.

С обзиром на пад ових испорука, неке дипломате ЕУ сматрају да би ограничење цена само на руски гас мало допринело смањењу европских цена гаса и да би више то био као геополитички потез који би смањио приходе Москви, преноси Ројтерс.

Данашњи разговори лидера земаља ЕУ ће дати Бриселу смеринице о томе коју врсту мера би подржали, а министри енергетике земаља ЕУ састају се 11. и 12. октобра како би наставили расправу о ограничењима цена гаса, наводи британска агенција.

Ekonomija pati zbog podele sveta na one za i protiv Rusije

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке