Почетна > Свет
Свет

Либан: Све залихе горива морају у продају без обзира на цену

Власти Либана саопштиле су данас да увозници нафте и рафинерије у тој земљи морају да испоруче количине које су већ купили пре него што је централна банка најавила укидање субвенција за гориво.
Фото: PrtSc/BBCNews/YouTube

Према саопштењу либанског директората за нафту све ускладиштене количине горива које су купљене по ранијем курсу од 3.900 либанских фунти за долар, морају да се испоруче, док се чека да се одреди нова цена за увоз, преноси Ројтерс.

То се дешава у тренутку када је либанска централна банка најавила прекид субвенција и поручила да ће почети да нуди кредитне линије увозницима само по тржишној цени либанске фунте, која прелази 20.000 за један долар.

Снабдевање нафтним дериватима у Либану је и даље отежано, рестрикције струје су настављене су и данас, а на бензинским пумпама на којима још увек има горива људи сатима чекају у редовима.

Локални медији известили су о отмици цистерне са горивом и пуцњави на једној бензинској станици, што су инциденти који су се понављају још од прошле недеље.

Привремени премијер Либана Хасан Диаб, који је поднео оставку пре годину дана, је изјавио да је изненађен одлуком централне банке и назвао је неодговорном и нелегалном, након што је на састанку са члановима владе потврдио да ће и даље бити субвенција.

Месецима се очекивало да ће субвенције бити укинуте јер су се истрошиле резерве банке, али су се јуче политичари дистанцирали и критиковали гувернера централне банке Риада Саламеха.

„Земља не може сносити страшне последице одлука ове врсте. Штета која може да настане је много већа од користи заштите обавезних резерви у централној банци „, рекао је јуче Диаб на почетку састанка владе.

Привремени кабинет на челу са Диабом одржао је јуче хитан састанак са којег је поручено да је постигнут напредак у увођењу платне готовинске картице за гориво, намењене сиромашним категоријама, и да одлука банке треба да сачека док она не буде доступна.

У јуну је парламент одобрио једногодишњу новчану помоћ за пола милиона сиромашних породица, али још није јасно како ће се остварити тај пројекат у висини од 556 милиона долара, који би требало да замени систем субвенција.

Централна банка је саопштила да, иако је потрошила више од 800 милиона долара на субвенције за гориво у последњих месец дана, та роба још није присутна на слободном тржишту и продаје се по ценама које премашују њену реалну вредност, а три особе погинуле су у понедељак у сукобима због недовољних залиха горива.

Одлука централне банке могла би да ублажи несташице, али ће по свој прилици повећати напетост у земљи у којој пола становништва живи испод границе сиромаштва, а финансијска криза због корупције и лошег управљања траје од 2019. године.

 

Преузмите андроид апликацију.