Кина и Србија имају традицију чувања јединства и интегритета, а пријатељство две земље тренутно је на највишем нивоу у историји, рекао је данас амбасадор Кине у Србији Ли Минг.

Ли Минг је, на Светској конференцији кинеске дијаспоре за промоцију мирног уједињења Кине, рекао да чињеница да се данашња конференција одржава у Београду представља доказ снажног пријатељства две земље и његовог развоја.
Нагласио је да је пријатељством председника Србије Александра Вучића и председника Кине Си Ђинпинга сарадња две земље подигнута на највиши ниво у историји.
Подсетио је да Кина ове године обележава 80 година од победе над фашизмом и додао да за осам деценија односи са обе стране тајванског мореуза нису прекинути, а како је рекао, ни не могу да буду.
”У 2025. години обележићемо 80 година од ослобађања од јапанске окупације, а односи људи са обе стране тајванског мореуза неће бити прекинути”, рекао је амбасадор.
Потпредседница Скупштине Србије Марина Рагуш изјавила је да Кина и Србија имају дугу историју пријатељства, поготово у борби фашизма, и додала да Србија и Кина промовишу сигурност.
Како је рекла, доказ поверења које Кина има у Србију је споразум о слободној трговини и то је темељ за даљи развој економске сарадње.
Рагуш се осврнула и на ситуацију у АП Косово и Метохија и рекла да се екстремистички режим премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија неће зауставити, а доказ је и одлука Приштине о изградњи два нова моста преко Ибра.
Подсетила је да је Вучић захтевао крајем 2022. године да врате 1.000 војника у АП КиМ, али је на Божић 2023. године добио негативан одговор.
Потпредседник Сталног комитета Националног народног конгреса и заменик председника Савета за промоцију мирног националног уједињења Кине Чаи Дафенг поручио је да је поновно уједињење Кине општи тренд развоја и у складу са народним осећањима, те да га ниједна сила не може зауставити.
Додао је да је потребно заједнички чувати тековине победе у Другом светском рату, планирати дугорочно благостање са обе стране мореуза, и промовисати размену и међусобно учење Кине и света.
Он је нагласио да се, у светлу нових изазова и околности, очекује да сународници из Хонгконга, Макаа, Тајвана и кинеске дијаспоре следе општи ток историје, придржавајући се националних интереса, одлучно се противећи ”независности Тајвана” и залажући се за поновно уједињење.
Председник Свекинеске федерације Тајванских сународника (Алл-Цхина Федератион оф Таињан Цомпатрионс) Џенг Ђијанминг рекла је да Кина и Тајван деле исту културу, исто порекло и исти језик.
”Ова година је изузетно важна за Кину јер се обележава 80 година од ослобађања Тајвана од Јапана”, навела је.
На конференцији ће бити усвојена и Београдска декларација.
Догађају су присуствали директор канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковиц, в.д. генералног секретара амбасадор Душан Козарев, потпредседница Скупштине Србије Марина Рагуш, помоћник директора Канцеларије за КиМ Милош Терзић и в.д. помоћника министра за билатералну сарадњу амбасадор Тамара Растовац Сиамашвили.
Брнабић: Што пре завршити планове изградње меморијалних центара Доња Градина и Јајинци
Преузмите андроид апликацију.