Почетна > Живот и стил
Живот и стил

„Лења“ гимнастика египатских фараона: Активира организам, а изводи се у кревету натенане

„Лења“ или „креветна“ гимнастика, уз друге рецепте за дуговечност, описана је у једном од 10 папируса посвећених медицини, који се чувају у немачкој библиотеци.
Фото: Pexels/Antonio Filingo

„Лења“ гимнастика египатских фараона, заједно са другим рецептима за дуговечност, описана је у једном од 10 папируса посвећених медицини: свитку од 20 метара пронађеном у Луксору, названом Еберсов папирус. То је најдужи и најпотпунији древни египатски медицински текст досад пронађен и садржи више од 700 рецепата и магичних чини. Папирус не носи име по његовом проналазачу Едвину Смиту већ по немачког египтологу Георгу Еберсу, који га је откупио. Тренутно се чува у библиотеци Универзитета у Лајпцигу.

Треба напоменути: дубина знања древних египатских лекара и њихово разумевање функција тела изазивају искрено дивљење међу стручњацима. Није изненађујуће да су многи египатски фараони живели до поодмаклих година без губитка снаге и бистрине ума.

А шта је то невероватна „лења“ или, како је још зову, „креветна“ гимнастика египатских фараона?

Састоји се од најједноставнијих вежби (иако је вежба погрешна дефиниција). Главна ствар је да сваки од њих веома деликатно помаже телу да се пробуди, активирајући хемијске реакције и испуњавајући тело животворном енергијом.

Масажа прстију

Када се пробудите, потребно је да се темељно истегнете, а затим протрљајте сваки прст од врха до корена длана, хватајући га са три прста: палцем, кажипрстом и средњим прстом.
Таква лагана масажа не само да ће пробудити капиларе, већ ће, захваљујући биолошки активним тачкама, подићи енергију свих виталних органа:

палац – мозак, плућа и бронхије
кажипрст – дебело црево и бешика
средњи прст – кардио-васкуларни систем, јетра и жучна кеса
домали прст – нервни систем и зглобови
мали прст – танко црево, бубрези и органи слуха.

Масажа слепоочница

Када протрљате прсте, прелазите на слепоочнице, масирајући их рукама склопљеним у песнице лаганим кружним покретима.

Ова масажа, осим што побољшава циркулацију крви у пределу око очију, подстиче и регенерацију ткива лица и побољшава избацивање вишка течности, отклањајући неугледне отоке.

Масажа ушних ресица

Наше ухо по броју биолошки активних тачака није инфериорно у односу на прсте на рукама. Замислите само, на његовој малој површини има их око 170!
Ако говоримо о ресици, тачке на њој су повезане са: крајницима, церебралном циркулацијом; видом и слухом.
Нежно ухватите ушне ресице са два прста и само их повуците 20 пута.

Масажа чела, потиљка и листова

Ставите један длан на други и трљајте чело кружним покретима, прво улево, а затим удесно 10-20 пута.
Затим, седећи на кревету, померајте потиљак кружним покретима у оба смера и нагоре, стежући руке. И на крају остају мишићи листова, прелазећи преко њих одоздо према горе покретима миловања.

На овај начин можете лако уклонити сву напетост мишића из неудобне позе, обнављајући церебралну циркулацију и лимфну дренажу, штитећи се од главобоље, магле мозга и опуштеног памћења.

Можемо се само запитати како су стари Египћани знали да се управо у пределу чела завршава задњи миофасцијални ланац, који се протеже дуж целе задње површине тела (од стопала до потиљка), а стеге и преоптерећења у који ремете мождану циркулацију?!

Сада се можете слатко и укусно истегнути, истегнути укочену кичму, добити набој живахности и одличног расположења за цео дан.

Kako nositi crnu boju ove sezone?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке