Почетна > Живот и стил
Живот и стил

ЛЕД осветљење предности и мане

У прошлости се улично осветљење састојало од гасних лампи које су захтевале ручно осветљење. Неколико стотина година касније, све је постало електрично, а сада све већи број земаља прелази на ЛЕД решења за кућно и улично осветљење.
Фото: Pixabay/Fotorech

С једне стране, ово је економичнија и дуготрајнија варијанта. Међутим, није све тако једноставно и постоје озбиљни негативни утицаји који забрињавају научнике.

Прво питање које се појавило када су се појавиле прве ЛЕД сијалице за кућну употребу било је да ли су заиста толико економичније и дуготрајније од класичних сијалица. Многи су били скептични јер је цена била драстично виша у односу на традиционална решења.

Ипак, мало по мало, све више људи се окретало ЛЕД решењима, па сада мало ко нема бар једну ЛЕД сијалицу у свом домаћинству. ЛЕД је далеко економичније решење када их упоредимо са класичним сијалицама, чак за 75 одсто. На пример, ЛЕД сијалица од 11 вати успева да произведе ниво осветљења упоредив са конвенционалном сијалицом од 50 вати. Наравно, не треба заборавити ни на ЦФЛ сијалице као на економичну алтернативу, али тренутни фокус је на ЛЕД сијалицама.

У чему је проблем?

Проблем са ЛЕД осветљењем је врста светлости коју ове сијалице производе, а то је специфичан „широки бели“ спектар који је мање природан у поређењу са ранијим решењима. Научници су забринути због штетног утицаја који ова врста осветљења може имати на природне екосистеме, али и на људе који живе у подручјима где се користи велики проценат ЛЕД кућне и уличне расвете.

Негативан утицај на здравље људи

Америчко медицинско удружење (АМА) је 2016. године објавило рад у којем се тврди да ЛЕД технологија може имати негативан утицај на здравље људи. ЛЕД светла емитују светлост са краткоталасног, високоенергетског плавог и љубичастог краја спектра видљиве светлости. Овај светлосни опсег контролише наш циклус спавања и правилна експозиција је важна за одржавање нашег циркадијалног ритма. Стога није изненађујуће што се многи људи жале на свраб, црвене очи и благе главобоље након континуираног излагања ЛЕД светлима. Такозвану „плаву светлост” емитују ЛЕД сијалице без обзира на врсту и топлоту, али је увек боље изабрати топлију варијанту где је емисија смањена.

АМА каже да доживотно излагање мрежњаче и сочива плавој светлости из ЛЕД диода може повећати ризик од катаракте и дегенерације макуле повезане са узрастом.

Студије такође откривају да светлост коју емитују ЛЕД диоде може изазвати промене на мрежњачи, ако постоји велика изложеност чак и у кратком временском периоду.

Национална агенција за безбедност хране, животну средину и здравље на раду у Француској такође тврди да плаво светло у ЛЕД осветљењу које се све више користи у нашим домовима може да оштети мрежњачу ока и поремети наше биолошке ритмове и ритмове сна. Ово се односи и на ЛЕД екране, али нови телефони и монитори долазе са софтверским филтерима који смањују количину штетног плавог светла.

Najlakša metoda za čišćenje sudopere – za 10 minuta će blistati